Medvedev yaptırım talimatını imzaladı

Medvedev yaptırım talimatını imzaladı
Medvedev yaptırım talimatını imzaladı
Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev'in Türkiye'ye yaptırım talimatını imzaladığı bildirildi.

RADİKAL - Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Türkiye’ye yaptırım talimatını imzaladı. İthalatı durdurulacak ürünler listesi, Rusya hükümetinin resmi internet sitesinde de yayımlandı. Listede limon ve fındığın yer almadığı belirtildi.

Reuters’ın RIA haber ajansına dayandırdığı bilgiye göre, Rus hükümeti 1 Ocak 2016'dan itibaren ithalatı yasaklanan Türk ziraat ürünlerinin listesini onayladı. Hükümetin resmi internet sitesinde Rusya’nın Türkiye’den ithalatını durduracağı ürünlerin listesi yayımlandı.

1 OCAK İTİBARİYLE BAŞLIYOR

Uygulama 1 Ocak 2016 itibariyle geçerli olacak. Rusya’nın ithalatını durduracağı ürünler listesinde domates, soğan, üzüm, elma ve tavuk ürünleri yer alıyor.

Rus üniversiteler Türkiye ile ilişkileri kesiyor

LİMON VE FINDIK LİSTEDE YOK

Limon ve fındık Rusya’nın resmi internet sitesindeki listede yer almadı. Limon ve fındık Rusya’nın çoğunlukla Türkiye’den ithal ettiği ürünlerin başında geliyor. 

Rusya'dan Türkiye'ye 'ithalat' kısıtlaması: Sebze-meyve de yasak kapsamında

TİCARET BÜYÜK 

Yılın ilk 11 ayında Rusya Türkiye’den 704.6 milyon dolarlık meyve-sebze ithal etti. Yasaklı ürünler listesi meyve, sebze ve tavuk ürünlerini kapsıyor. 

Putun'den ağır itham: Türkiye uçağımızı İŞİD petrolü için vurdu

PUTİN DE İMZALAMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik tedbir paketi kararnamesini geçtiğimiz günlerde imzalamıştı. Uygulanacak 6 maddelik tedbir paketine “Rusya milli güvenliğini ve vatandaşlarını koruma altına alma ve Türkiye’ye yönelik belirli ekonomik yaptırımların uygulanması” adı verilmişti.

Kararın, 28 Kasım’da yürürlüğe girdiği ve yeni bir emre kadar yürürlükte kalacağı belirtilmişti.

Rus yetkili: Turizmde Türkiye ve Mısır kadar ucuzunu bulamayız

İŞTE O TEDBİR MADDELERİ

1) Merkezi Türkiye'de bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya’da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.

2) 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya’da işe alınmasına yasak getiriliyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunan Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

3) Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı getiriliyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.

Times: Rusya Suriye'deki ikinci hava üssünü kuruyor

4) Rusya’ya taşımacılık yapan araçlar, sıkı kontrol ve denetim altına alınacak. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye’ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.

5) İki ülke arasında charter seferlerinin tamamı askıya alınıyor.

6) Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınıyor. Rusya’nın milli güvenliğinin koruma altına alınması için Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor. (Hürriyet)