Medvedev'den Türk Akımı açıklaması

Medvedev'den Türk Akımı açıklaması
Medvedev'den Türk Akımı açıklaması
Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Türk Akımı'yla ilgili yaptığı açıklamada, 'Projenin birinci hattının faaliyete geçmesi 2017 sonuna ertelenebilir' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Türk Akımı'yla ilgili açıklamalarda bulundu. Medvedev, yaptığı açıklamada, "Projenin birinci hattının faaliyete geçmesi 2017 sonuna ertelenebilir" ifadesini kullandı. 

Gazprom CEO'su Aleksey Miller, siyasi faktörlerin Ankara ile Türk Akımı projesine ilişkin çalışmalarını etkilemeyeceğini bildirdi. Miller gazetecilere yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda gerçekleştirilmeye başlanan bir anlaşma var. Şimdi Türkiye ile hükümetlerarası sözleşmenin metni hazırlanıyor. Bu boru hattının kesin kapasitesine ve projenin gerçekleştirilme süresine ilişkin görüşmeler değil, fakat sözleşme metninin hazırlanmasına ilişkin çalışmalar sürüyor. Hiçbir faktör bu çalışmalarımızı etkileyemez. "

Reuters: Rusya'nın Suriye'deki operasyonunu Kasım Süleymani planladı

Gazprom dün Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin yıllık 63 milyar metreküplük kapasitesini 32 milyar metreküpe indirme kararı aldığını açıklamıştı. Miller, Rus gazını Baltık Denizi'nin altından Avrupa 'ya taşıyacak olan ‘Kuzey Akım 2' projesinin kapasitesini dikkate alarak böyle bir karara varıldığını belirtmişti. 

ABD'den Rusya'ya uyarı: Tutumumuz sertleşebilir

Rusya Savunma Bakanlığı, 3 Ekim'de Rus Su-30 savaş uçağının birkaç saniyeliğine Türk hava sahasına giriş yaptığını ve bu olayın olumsuz hava koşulları sebebiyle gerçekleştiğini belirtmişti. Rusya Devlet Başkanı Basın Sözcüsü Dmitri Peskov da, hava sahasının ihlal edilmesine ilişkin olayın Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerini etkilemeyeceğini buna Türk Akımı projesinin de dahil olduğunu bildirmişti.

Rusya: IŞİD, Rusya'yı suçlamak için camileri vurmaya hazırlanıyor