Megaupload'un sahibinin kefalet talebi reddedildi

Megaupload'un sahibinin kefalet talebi reddedildi
Megaupload'un sahibinin kefalet talebi reddedildi
ABD'nin internet korsanlığı suçlamasıyla geçen Cuma tutuklanan dosya paylaşım sitesi Megaupload'un multimilyoner sahibi Kim (Schmitz) Dotcom'ın kefaletle serbest bırakılması talebi reddedildi ve ABD'nin iade talebinin görüşüleceği 22 Şubat'a kadar cezaevinde kalmasına karar verildi.

Yeni Zelandalı hakim David McNaughton, yayınladığı yazılı açıklamada, 38 yaşındaki Alman asıllı Kim Schmitz ile Megaupload'un diğer üç sorumlusunun kefaletle serbest bırakılmaları talebini reddettiğini belirterek, "Schmitz'in kararlılığı ve mali kaynakları sayesinde kaçma riski bulunmaktadır" ifadesini kullandı. Amerikan makamlarının yalnızca 2010 yılında internet üzerinden faaliyetleri sayesinde 42 milyon dolar kanundışı gelir sağlamakla suçladıkları Alman işadamı, mahkemeden çıkışında binanın dışında toplanan destekçilerini ağırbaşlılıkla selamladı. 

Yeni Zelandalı savcı, Schmitz'in evinde başka isimler adına düzenlenmiş pasaportlar ve kredi kartları bulduklarını belirterek, Alman işadamı ve arkadaşlarının serbest bırakılmamalarını istedi. Savcı, Schmitz'in geçmişte borsa yolsuzluğundan arandığı sırada Alman adaletinden kaçmak için Tayland'a gitmesini anımsattı ve Almanya 'nın, vatandaşlarını ABD 'ye iade etmediği belirtti. Schmitz'in avukatları da, Alman işadamının kaçmaya niyeti bulunmadığını belirterek, Yeni Zelanda'da hamile karısının yanında kalmak istediğini kaydettiler. Avukatlar, Schmitz'in tüm para ve malvarlığının dondurulduğunu söylediler. 

Megaupload yöneticilerinin 50 milyon dolarına el koyan ve telif hakları sahiplerine 500 milyon dolar zarar görmesine yol açarak yaklaşık 175 milyon dolar kanundışı gelir sağlamakla suçlayan Amerikan adaleti, 20 yıl hapis cezası riskiyle karşı karşıya bululan Schmitz ile üç arkadaşının 45 gün içinde iadesi için Yeni Zelanda makamlarına başvuruda bulunacak. Davanın aylar sürebileceği belirtiliyor. Hong Kong'da kurulu Megaupload her gün web trafiğinin yüzde 4'ünü temsil eden 50 milyon kullanıcıyı topluyordu. 

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) soruşturması çerçevesinde tutuklanan bu dört kişiden başka Megaupload sitesiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle, Yeni Zelanda makamlarının talebi üzerine iki kişi daha Almanya ve Hollanda'da gözaltına alınmıştı. Alman vatandaşı Sven Echternach'ın Almanya'da ve Estonya ile Türk pasaportu taşıdığı belirtilen yazılım mühendisi ve yazılım geliştirme bölümü sorumlusu Andrus Nomm'un Hollanda'da gözaltına alındığı, Slovakya uyruklu Julius Bencko'nun da aranmakta olduğu kaydedilmişti. Dotcom ve arkadaşlarının Yeni Zelanda'da tutuklanmalarından sonra Megaupload'un sahibinin 30 milyon dolarlık malikanesinden çıkarılarak el konan lüks otomobiller de ilgi odağı olmuştu. Dotcom'un Mercedes koleksiyonunun yanı sıra 1959 model pembe Cadillac'ına, Rolls Royce Phantom'una ve pahalı sanat eserlerine Yeni Zelanda makamları el koydular. (AA)