Meksika'da hapishane isyanı

Meksika'da hapishane isyanı
Meksika'da hapishane isyanı

44 kişinin hayatını kaybettiği isyanın ardından mahkum yakınlarnı hapishaneye akın etti

Meksika'nın kuzeyinde bir hapishanede çıkan isyanda 44 mahkumun öldüğü, hapishane müdürü ile gardiyanların gözaltına alındığı bildirildi

MONTERREY - Nuevo Leon eyaleti kamu güvenliği sözcüsü Jorge Domene Zambrano, dün yaklaşık 750 mahkumun bulunduğu yüksek güvenlikli hücrelerin bulunduğu 2 blokta çıkan isyanda 44 mahkumun öldüğünü, yetkililerin bazı mahkumların eksik olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Müfettişler de bir zamanlar aynı örgütün üyeleri olan ve sonrasında rakip olan Körfez ve Zeta uyuşturucu kartellerinin arasındaki rekabetten dolayı isyanın örgüt üyeleri tarafından başlatılıp başlatılmadığını araştırdıklarını belirttiler.

Sözcü Damone, isyana görevli 17 gardiyanın da karışmış olabileceği teorilerinin bulunduğunu ifade ederek, hapishane müdürü, güvenlik müdürü ve şefin de yakalandığını söyledi.

Kamu güvenliği sözcüsü Jorge Domene Zambra, mahkumlar arasında ateşli silahlar bulunmadığını, kurbanların derme çatma bıçak darbeleriyle öldüğünü bildirdi. Mahkumların ailelerinin de hapishane dışında, bilgi alamadıkları için protesto gösterisi yaptığı kaydedildi.

Yetkililer ölen mahkumlardan sadece 10'unun kimliğinin tespit edildiğini açıkladılar. Monterrey dışındaki Apodaca kentindeki bir hapishanede dün sabah saatlerinde isyan çıkmış ve birkaç saat içinde kontrol altına alınmıştı.(aa)


  ETİKETLER:

  Kamu

  ,

  Sabah

  ,

  Sözcü

  ,

  Protesto

  ,

  örgüt

  ,

  güvenlik