Meksika'da oyları sopayla korudular

Meksika'da oyları sopayla korudular
Meksika'da oyları sopayla korudular
Meksika'da dün yapılan ara seçimde, seçmenin oylarını sopalarla koruduğu görüldü.

RADİKAL -  Türkiye ile aynı gün sandık başına giden Meksika'da seçime damgasını vuran konu güvenlik oldu. Seçimden önce bazı adaylar öldürüldü, yönetimi protesto etmek isteyenler oy pusulalarını yaktı, bazıları da buna karşı oylarını sopalarla korudu. Ölümlerden bazıları ile ilgili olarak uyuşturucu kartelleri suçlandı.

Pazar günkü oylama başlarken, hükümetin eğitim reformlarına karşı olan bir öğretmenler sendikası ülkenin güneyinde oyları yaktı ve siyasi parti bürolarına baskın düzenledi. Geçen yıl polisin uyuşturucu çetelerine teslim edip öldürülmesine yol açtığı sanılan 43 kayıp stajyer öğretmenin kenti Tixtla'daki olayda başka seçim malzemeleri de yakıldı. Buna karşılık kentte oy kullanılmasında ısrar eden bazı seçmenler, ellerinde sopalarla sandık başına gitti. Guerrero eyaletinde ise muhafazakar bir partinin bürosuna molotof kokteylleri atıldı. Guerrero gibi Oaxaca'da da on binlerce oy pusulası protestocular tarafından yakıldı. Eski bir belediye başkanı da oy verme merkezi dışında öldürüldü.

BAĞIMIZ ADAY İLK KEZ EYALET VALİSİ

Seçimden Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto'nun Kurumsal Devrim Partisi (PRI) ve müttefiklerinin birinci çıkması, ancak oy oranının azalması bekleniyor. İlk tahminlere göre PRI oyların yaklaşık yüzde 30'unu alacak ve az da olsa kan kaybedecek. Ulusal Seçim Enstitüsü Başkanı Lorenzo Cordova, PRI ile müttefiklerinin 500 sandalyeli alt mecliste 246 -263 sandalye kazanmasının beklendiğini söyledi. Muhalefetteki muhafazakar Milli Hareket Partisi ise oyların yüzde 22'sini aldı. Seçimlerin bir başka sonucu da yasaların değiştirilmesi sonucu ilk kez bir bağımsız adayın da eyalet valiliği kazanması oldu.