Melbourn'de İslam Kültür Merkezi'ne saldırı

Melbourn'de İslam Kültür Merkezi'ne saldırı
Melbourn'de İslam Kültür Merkezi'ne saldırı
Avustralya'nın Melbourne kentinde bulunan Avustralya İslam Kültür Merkezi, kimliği belirsiz kişilerce kundaklanmak istendi.

Melbourne'ın Meadow Heights semtinde bulunan Türklere ait kültür merkezinin bahçesindeki çinko barakaya, yerel saat ile 20.00'da, kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından yanıcı madde atıldı. İçerisinde  kullanılmayan eşyaların bulunduğu baraka, saatteki hızı 120 kilometreye ulaşan rüzgar nedeni ile kısa sürede tutuştu. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri,  Avustralya İslam Kültür Merkezi ve çevresinde tehlike oluşturmasına meydan  vermeden yangını söndürdü. 

Australya polisi ise İslam Kültür Merkezi'nin kamera kayıtlarını izledikten sonra saldırgan veya saldırganları bulmak için operasyon başlattı. Görgü tanıkları, bahçedeki barakanın utuşmasından sonra 3 kişinin bölgeden  kaçarak görüldüğünü belirttiler. Polis, görgü tanıklarının ifadeleri ile
kundakçıların peşine düştü.

AA'ya konuşan Avustralya İslam Kültür Merkezi Genel Koordinatörü  Mürşit Avşar, saldırının kim tarafından ve neden yapıldığını bilmediklerini söyledi. Merkez'de yatılı erkek talebelerin bulunduğunu kaydeden Avşar, "Talebeler için hiç bir sıkıntı yok çünkü shed (çinko baraka) yurdun bayağı uzağında, bir de itfaiye anında geldiği için bir sıkıntı olmadı fakat rüzgar çok  etkiliydi, rüzgar etkili olduğu için zaten bu şekilde sonuçlandı normalde rüzgar olmamış olsaydı orada küçük bir yangın, hemen biz bile hallederdik" dedi. 

Avustralya İslam Kültür Merkezi'nin üst katında bulunan yatılı yurtta hafta içi ve hafta sonunda yaklaşık 70 erkek öğrenci yatılı olarak kalıyor. Yangın sırasında ise yurtta 34 öğrenci bulunuyordu.