Merah'ın öldürülmesi tartışılıyor

Merah'ın öldürülmesi tartışılıyor
Merah'ın öldürülmesi tartışılıyor

Toulouse da öldürülen Yahudiler ve Arap-Afrika asıllı askerleri anmak için toplanan binlerce kişi Eşitlik, çoğulculuk ve onur yazılı pankart taşıdı.

Fransa'da operasyonda öldürülen Merah, ABD'nin uçuş yasağı ve Fransız istihbaratının takip listesindeydi. Operasyon tartışılıyor.

PARİS / LE MONDE-LIBERATION
Fransa’da 7 kişiyi katlettiği iddia edilen ve önceki gün evinde 32 saatlik kuşatma sonrası başından vurulup öldürülen Cezayir asıllı Muhammed Merah’a karşı operasyona yönelik eleştiriler Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi zora sokarken savunmaya geçen istihbarat şefi harekâtın detaylarını açıkladı. Merah’ın iç istihbarat birimi DCRI’nin takip listesinde ve iki yıldır ABD ’nin uçmaları yasak olanlar listesinde olduğu halde neden izlenmediği, canlı olarak ele geçirilmesi için eve gaz bombası ya da operasyondan önce dışarı çıkmasının beklenmesi gibi taktiklere neden başvurulmadığının yanıtı aranıyor. Operasyonu özel polis timi ‘RAID’le birlikte düzenleyen DCRI’nin başkanı Bernard Squarcini, eleştirilere “Daha hızlı ilerleyemezdik” cevabını verdi. Sarkozy’nin daha önce ‘gazetecileri izlettirmek’ gibi kişisel amaçları için kullandığı öne sürülen DCRI’nin başkanı ve Fransız liderin yakın arkadaşı Squarcini, Merah’ın ‘19 Mart sabahı Yahudi okuluna saldırmayı planlamadığını, başka bir askeri öldürmek isterken fikir değiştirip Ozar Hatorah okuluna saldırdığını’ söyledi. Merah’ın DCRI yerine, Toulouse yerel istihbaratı DCRI’den kasımdan bu yana tanıdığı bir polisle konuştuğunu belirten Squarcini, saldırılarda kullandığı motosikletin ve arabaların yerini söylediğini aktardı. 

Türkiye ’ye de gelmiş
İstihbarat şefi, zanlının Afganistan ve Pakistan’da Kaide’den eğitim almadan önce 18 ay yattığı hapishanede Kuran okuyup, tek başına ‘radikalleştiğini’ ifade edip “Yani herhangi bir grubun üyesi değildi” dedi. Anne ve babasının ayrı yaşamasının psikolojisini bozduğunu dile getiren Squarcini, Merah’ın Kasım 2010’da ABD tarafından sınırdışı edildiği Afganistan’dan önce Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün’e gittiğini söyledi. Merah’ın ‘alışık olunmayan yollardan seyahat etmesi’ nedeniyle takip edilemediğini savunan Squarcini, 16 Mart’ta polisle irtibata geçip çalınan motosiklet ve internetteki IP adresi üzerinden 24 bin isim elde ettiklerini, listeyi eleyerek Merah’ın annesine ulaştıklarını söyledi. Bir yetkili de Merah’ın ‘Kaide üyesi olduğuna dair bir veri olmadığını, bir marka olduğu için bu iddiayı ortaya atmış olabileceğini’ söyledi.

Sarko terör kartına sarıldı
Fransa lideri Nicolas Sarkozy, Muhammed Merah’ın ölümünün ardından ‘terörle mücadele’ yasasında değişikliklere gitmek için kolları sıvadı. Sarkozy’nin ‘terörü öven, nefret ve şiddeti teşvik eden sitelere danışanlar, terörist faaliyetleri kapsayan aşırı sağ doktrinleri izlemek için ülke dışına gidenler ve terör suçunu teşvik edenlerin cezalandırılacağını’ açıklaması ‘ifade özgürlüğü’ tartışmalarını beraberinde getirdi. ‘Ermeni soykırımını inkârı suç sayan’ tasarıyı iptal eden Anayasa Konseyi’nin gerekçe olarak gösterdiği anayasanın 24’üncü maddesinin terör tasarısına da engel olacağı yorumu yapıldı. Başbakan François Fillon, Senato’da birlik sağlanırsa 22 Nisan’daki seçim öncesi tasarının hazırlanabileceğini belirtti. {PARİS/ LE MONDE}