Merkel: 1 Kasım önemli bir tarih

Merkel: 1 Kasım önemli bir tarih
Merkel: 1 Kasım önemli bir tarih
Almanya Başbakanı Angela Merkel, mülteci sorununun çözümü konusunda Türkiye'de milletvekili seçimlerinin yapılacağı1 Kasım'ın önemli bir tarih olduğunu söyledi

RADİKAL - Almanya Başbakanı Angela Merkel, mülteci krizi nedeniyle aldığı eleştirilere basın toplantısıyla yanıt verdi. Merkel, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, sorunun çözümü için sabırlı olunmasını istedi.  

Sınırların kapatılmasına yönelik talepleri “Düğmeyi birden bire çeviremeyiz" diyerek geri çeviren Merkel, çözüm için adım adım ilerlenmesi gerektiğine işaret etti.

Cumartesi yürürlüğe giren mülteci yasasının sonuçlarının beklenmesi gerektiğini kaydeden Merkel, mülteci akınının durdurulmasının ancak Türkiye, Yunanistan ve AB arasında yapılacak işbirliği ile mükün olduğunu tekrarladı.

TÜRKİYE'DEKİ SEÇİMİ İŞARET ETTİ

Merkel, Türkiye'de yapılacak seçimler nedeniyle önümüzdeki Pazar gününün önemli olduğuna dikkati çekerek, seçimlerin sonucuna göre, AB ile Türkiye arasında mültecilerin durdurulmasına yönelik süren görüşmelerin hayata geçirilebileceğini söyledi ve “Sorunun temel nedenlerini ele almalıyızö ifadelerini kullandı.