Merkel: Almanya'ya gelen mülteci sayısını azaltmak istiyoruz

Merkel: Almanya'ya gelen mülteci sayısını azaltmak istiyoruz
Merkel: Almanya'ya gelen mülteci sayısını azaltmak istiyoruz
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, ülkeye gelen mülteci sayısını azaltmak istediklerini söyledi.

RADİKAL - Lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Parti’nin Karlsruhe’de düzenlediği toplantıda konuşan Almanya Şansölyesi Angela Merkel mülteci kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, ülkeye gelen mülteci sayısını 'ciddi şekilde azaltmak istediklerini söyledi. 

"Gelecek için endişelenen insanların endişelerini dikkat aldık ve bu, ülkemize gelenlerin sayısını ciddi bir şekilde azaltmak istiyoruz anlamına geliyor" diyen Merkel, zengin ülkelerin BM Mülteciler Ofisi ve Dünya Gıda Programı’na yeterli finansman sağlamamasını da eleştiri. Merkel, bu durumu ‘kabul edilemez ve bağışlanamaz’ olarak niteledi.

Avrupa Birliği'nin henüz ekonomik krizi atlatamadığını ifade eden Şansölye, AB'nin para birimi euro'yu ortaya çıkaran ortak para birimi projesinde yapılan yanlışların belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan, Almanya ve Türkiye arasında 'mini zirve'

SIĞINMACI SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

Avrupa’nın bu krizi aşarak ‘tarihi testi’ geçeceğine inandığını kaydeden Merkel, eylül ayında Macaristan’da bulunan binlerce sığınmacıyı Almanya’ya kabul etme kararının insani olduğunu kaydetti.

Erdoğan, Merkel ile görüştü

Almanya’da sığınmacı sayısının 1 milyonu bulduğu belirtilirken, özellikle Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratlar sığınmacılara karşı daha sert politikalar benimsenmesini istiyor. Ülkede göçmen karşıtlığının da hızla yükseldiği belirtiliyor. (Reuters/Sputnik) 

Yılın Kişisi Merkel oldu

Time'ın 'Yılın Kişisi' anketinde Bağdadi finale kaldı