Merkel Atina'da, Atina ayakta!

Merkel Atina'da, Atina ayakta!
Merkel Atina'da, Atina ayakta!
Almanya Başbakanı Merkel'in Yunanistan ziyareti olaylı başladı. Sintagma meydanında sabahtan itibaren aralıklarla çatışma çıktı, çok sayıda polis ve gösterici yaralandı, 60 kişi gözaltında...

ATİNA – Yunanistan'da, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyaretini protesto etmek için başkent Atina'nın merkezindeki Sintagma meydanında toplanan göstericilerle polis arasında çatışma çıktı.
Sabah saatlerinden itibaren parlamento ve hükümet binalarının bulunduğu Sintagma meydanında toplanan göstericilerle polis arasındaki gerginlik çatışmaya dönüştü.
Polisin göstericileri dağıtmak için gaz bombası kullanması üzerine göstericiler taş ve su şişeleriyle karşılık verdi. Bazı protestocular yaralandı.
Polisin kullandığı gazdan nefes alınamaz hale gelen meydanda toplanan göstericilerin büyük bölümü parlamento önünde bekleyişlerini sürdürürken, parlamentonun çevresindeki sokaklarda göstericilerle polis arasında zaman zaman çatışma yaşanıyor.


NAZİ KOSTÜMLÜ PROTESTO
Sabah saatlerinde de göstericilerin doldurduğu Sintagma meydanına alkışlar eşliğinde askeri bir araçla gelen Nazi kıyafetli bir grup gösterici, parlamento önünde Nazi bayrakları yaktı. Göstericilerin daha sonra elllerindeki bayraklarla polis barikatını aşmak istemesi üzerine polis gaz kullanarak müdahale etti.
Diğer yandan, kent merkezindeki Errikos Dinan Hastanesi önünde gösteri yapan bir grup sağlık çalışanı polisle çatıştı.
Hastane binasının önünde toplanarak işten çıkarılmaları ve maaşlardaki kesintileri protesto eden göstericilerin hastaneye girmek istemesi üzerine polis gaz kullanarak müdahale etti, polis ve göstericilerden yaralananlar oldu.
Bu arada polis, Sintagma meydanında toplanan göstericilerden yaklaşık 60 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında daha önce "Ateş Hücreleri" isimli örgütün üyesi olmakla suçlanan bir kişinin bulunduğu bildirildi.
Merkel’in ekonomik krizdeki Yunanistan’a ilişkin son bir yılda giderek sertleşen tutumu ve AB politikaları tepkinin temel gerekçelerini oluşturuyor. (aa)