Merkel: Esad'la görüşülmeli

Merkel: Esad'la görüşülmeli
Merkel: Esad'la görüşülmeli
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Suriye'de krizin sona erdirilmesi için Suriye lideri Beşşar Esad ile de görüşülmesi gerektiğini söyledi.

RADİKAL - Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Avrupa Birliği zirvesine katılmak için gittiği Brüksel'de Suriye ile ilgili açıklamada bulundu. Merkel, savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmelere birçok aktörün katılması gerektiğine işaret etti. Görüşülmesi gereken aktörler arasında Suriye lideri Beşşar Esad'ın da bulunduğunu vurgulayan Angela Merkel, İran ve Suudi Arabistan'la da konuşulması gerektiğini kaydetti.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR PARTNER

Liderler zirvesinin ardından açıklama yapan Merkel, Suriye’nin komşu ülkelerinde 4 milyondan fazla mültecinin zor koşullarda kamplarda barındığını hatırlatarak, bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda özellikle Türkiye’nin önemli bir partner olduğunu belirten Merkel, Türkiye’nin AB’nin sınırlarının korunması açısından da önemine vurgu yaptı. Merkel, “Yunanistan sınırı Türkiye’nin desteği olmadan korunamaz” diye konuştu. Alman basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın 5 Ekim’de Brüksel’e yapacağı ziyarette, özellikle Türkiye’den büyük gruplar halinde Avrupa’ya olan mülteci akınının durdurulması konusunun ele alınacağına işaret etti.

Erdoğan Putin'le görüşmek için Rusya'da, gündem Suriye

GÖÇ NEDENLERİ ORTADAN KALDIRILMALI

Merkel, mülteci sorununun çözümü konusunda AB’nin bakış açısını, ”Bizler, kaçışa neden olan sorunları çözmezsek, insanlar göç edecektir” sözleriyle ifade etti. Merkel, AB’nin Libya’da merkezi bir hükümetin tesisi için daha çok çaba sarf etmesi gerektiğini de söyledi.

Kerry: Esad gitmeli ama bunun hemen olması gerekmiyor

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, Suriye'de Esad rejimine karşı ayaklanmaların başladığı 2011 yılından bu yana 4 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Suriyelilerin büyük bir kısmı Türkiye, Lübnan, Ürdün gibi komşu ülkelere sığındı. Avrupa ülkelerini alarma geçiren sığınmacı akını, büyük oranda savaştan kaçan Suriyelilerden oluşuyor. (DHA/DW) 

Esad: Eğer mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteklerini kessinler

ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış