Merkel: Gerilimi düşürmek için her şeyi yapmalıyız

Merkel: Gerilimi düşürmek için her şeyi yapmalıyız
Merkel: Gerilimi düşürmek için her şeyi yapmalıyız
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türk-Rus gerilimine dair yaptığı değerlendirmede, 'Gerilimi düşürmek için her şeyi yapmalıyız' dedi.

RADİKAL - Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bugün yapacağı Fransa ziyareti öncesinde parlamentoda gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağıyla ilgili açıklamada bulundu. 

Tarafları gerilimin tırmandırılmaması konusunda uyaran Merkel, "Uçağın düşürülmesiyle birlikte durum gerginleşti. Şimdi biz gerginliğin giderilmesi konusunda elimizden geleni yapmalıyız" ifadelerini kullandı. Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini kaydeden Merkel, Suriye  krizinin çözümünün politik görüşmelerde yattığını söyledi. Merkel, "Şurası açık ki, gerçek bir çözüm ancak politik görüşmelerle olabilir. Kalıcı bir çözüme ulaşmak için başka bir yol bulunmuyor" dedi.

Türkiye: Görüşeceğiz, Rusya: Görüşmeyeceğiz

Bugüne kadar taraflar arasında yapılan iki görüşmenin olumlu sonuçlar verdiğine dikkati çeken Merkel, yeni görüşmelerin ertelenmemesini umduğunu söyledi. (Ahmet Yıldırım/DHA)

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'ne saldırı

Rusya: NATO'dan objektif olmasını beklemiyoruz