Merkel koalisyon için SPD ile temasta

Merkel koalisyon için SPD ile temasta
Merkel koalisyon için SPD ile temasta
Tek başına iktidarı 5 vekillikle kaçırıp ortağı FDP'yi yitiren Merkel koalisyon için dümeni Sosyal Demokratlar'a (SPD) kırdı. Merkel, "SPD lideri Gabriel'le temasa geçtim. Cuma günkü parti toplantısına dek süre istedi" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, önceki günkü seçimlerden kendi deyimiyle ‘süper bir sonuçla’ çıksa da, hem tek başına iktidarı kılpayı kaçırması hem de ‘gönlündeki’ koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) barajı aşamaması, zaferine az da olsa ‘gölge etti.’ Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve ‘kardeş partisi’ Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) yüzde 41.5 oyla 1994’ten bu yana en büyük sandık başarısını yakaladı ve 630 üyeli mecliste (Bundestag) 311 vekillik kazandı. Böylece ilk kez 2005’te seçilen Merkel 3. kez başbakanlığı garantilerken, Birlik Partileri’nin tek başına iktidarı 5 koltukla kaçırması Şansölye’nin en büyük ‘talihsizliği’ olarak yorumlandı. 

‘Diğer partiler de mümkün’

FDP’nin yüzde 4.8 oyda kalıp 1949’dan beri ilk kez meclise girememesi üzerine Genel Başkan Philipp Rösler istifa ederken, Merkel de yeni koalisyon ortağı arayışına girişti. Favori aday olarak ise Peer Steinbrück’ün başbakan adayı olduğu ve yüzde 26 oyla 192 vekillik kazanan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) adı öne çıktı. Nitekim Merkel de dünkü basın toplantısında ülkeyi 2005-2009’daki gibi yine Büyük Koalisyon yani ile SPD ile hükümet ortaklığının beklediğinin işaretini verdi. Merkel, “Elbette her türlü görüşmeye açığız. Bu kapsamda, SPD lidweri Sigmar Gabriel ile ilk teması kurdum. Gabriel ilk olarak partinin üst düzey isimleriyle cuma günü bir araya gelmesi gerektiğini söyledi” dedi. Seçmenlerin kendisine yeni hükümeti kurmak için çok açık yetki verdiğinin altını çizen Merkel, SPD ile temasın diğer partilerle görüşme olasılığını dışlamadığını da da vurguladı. Bu arada özellikle Euro krizindeki sert tedbirleri eleştiri toplayan Merkel, Almanya’nın mevcut Avrupa politikasının entegrasyon yanlısı olduğunu da belirtip “Sonuçların ardından bu politikayı değiştirmeye gerek yok” ifadelerini kullandı.

SPD: Daveti reddetmeyiz
SPD lideri Gabriel de Merkel’e yeşil ışık yaktı. Merkel’in görüşme davetini reddetmeyeceklerini söyleyen Gabriel, “Hükümet arayışları var ve sonuç açık uçlu” dedi. Ancak uzmanlar, bazı alanlarındaki politika farklılıkları sebebiyle Gabriel’in SPD’lileri iknasının zor olabileceği ve koalisyon görüşmelerinin aylarca sürebileceği yorumu yaptı. Büyük Koalisyon’un yanı sıra CDU/CSU ve Yeşiller koalisyonu da teknik olarak ihtimal dahilinde. Ancak bu ihtimal düşük görülüyor zira Münih’te bir araya gelerek seçim sonuçlarını değerlendiren CSU yönetiminin, Yeşiller ile koalisyona karşı çıktıkları açıklandı. Yeşiller’in de vergi, ulusal güvenlik ve yenilenebilir enerji gibi konular sebebiyle CDU/CSU ile koalisyona şüpheyle baktığı kaydedildi. Sol Parti ile de diğer partiler kesinlikle koalisyon kurmayacaklarını açıklamışlardı. Ayrıca teoride SPD-Yeşiller-Sol Parti koalisyonu da mümkün.. Ancak SPD ve Yeşiller, ülkenin NATO’dan ayrılması gerektiği gibi bazı fikirlerini ‘fazla radikal’ bulduklarından Sol Parti ile koalisyon kurmayacaklarını açıkladı.

CDU’nun ilk Müslüman vekili Yusuf oldu

11 Türk kökenli aday meclise girerken, en öne çıkan isim CDU’nun ilk Müslüman ve Türk kökenli vekili unvanı kazanan Cemile Yusuf oldu. Ailesi Batı Trakya’dan gelen Yusuf 2012’den beri CDU Kuzey Ren Vestfalya Yönetim Kurulu üyesiydi. Yusuf, DW’ye demecinde “Bence sırf Müslüman görülmemek lazım zira tüm seçmenlerin sorunlarını Berlin’e taşıyacağım” dedi. Yusuf, ‘CDU’nun Türkiye ’ye AB’de imtiyazlı ortaklık istemesine’ dair ise “Programımızda imtiyazlı ortaklık kelimesi yok. Ben Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyorum. Ekonomik büyümeye bakılırsa Almanya için de çok daha manalı partner görüleceğine inanıyorum” dedi. Bu arada diğer 10 Türk vekil şöyle: SPD’den Aydan Özoğuz, Metin Hakverdi, Mahmut Özdemir, Gülistan Yüksel ve Cansel Kızıltepe, Yeşiller Eş başkanı Cem Özdemir, Ekin Deligöz ve Özcan Mutlu ile Sol Parti’den Sevim Dağdelen ve Azize Tank.

İlk siyah vekil Diaby

Öte yandan SPD’den seçilen Senegal asıllı Karamba Diaby de meclisin ilk siyahi vekili olarak tarihe geçti.