Merkel: Mülteci krizini Türkiye olmadan çözemeyiz

Merkel: Mülteci krizini Türkiye olmadan çözemeyiz
Merkel: Mülteci krizini Türkiye olmadan çözemeyiz
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 'Türkiye ile işbirliği yapmadan mülteci akınını durdurmamız ve soruna çözüm bulmamız mümkün değil' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Avrupa Birliği zirvesi öncesi Federal Parlamento’da mülteci krizi konusunda konuştu. Mülteci krizinin çözümünde AB ülkelerinin birlikte hareket etmesinin zorunlu olduğuna değinen Angela Merkel, “Mületci sorunun çözümünün AB için tarihi bir sınav olduğunu söylersek, abartmış sayılmayız” dedi. Sorunların çözümü için birçok konunun paralel olarak iç ve dış aktörlerle görüşülmesi gerektiğini kaydeden Merkel, sınırların kapatılması önerilerine, “Almanya ve AB için doğru çözüm yolu değil” diyerek karşı çıktı.

AB zirvesinde sınırların korunması konusunun gündemde olduğuna işaret eden Merkel, “Görüyoruz ki, sınırlar yeterince korunamıyor” diyerek bunun sağlanması gerektiğini söyledi. Mülteci krizinin çözümü için Suriye’deki soruna çözüm bulunması gerektiğine vurgu yapan Almanya Şansölyesi, Pazar günü Türkiye ’ye yapacağı ziyaretin bunu sağlamayı amaçladığını kaydetti. AB zirvesinin önemli konuları arasında transit bölgeler, güvenli ülke ve Türkiye ile işbirliğinin de olduğunu hatırlatan Merkel,"Türkiye ile işbirliği yapmadan mülteci akınını durdurmamız ve soruna çözüm bulmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı. (Ahmet Yıldırım/DHA)

Merkel için 'idam sehpası' kurdular

Merkel Ankara'ya geliyor

Merkel'den Ankara mesajı: Korkakça bir davranış