Merkel: Suriye'de askeri girişimler nafile ama gerekli

Merkel: Suriye'de askeri girişimler nafile ama gerekli
Merkel: Suriye'de askeri girişimler nafile ama gerekli
Almanya Başbakanı Merkel, Suriye'de askeri girişimlerin gerekli olduğunu, ama krizin ancak siyasi yollarla çözülebileceğini, Suriye lideri Esad'ın da bu siyasi sürecin parçası olması gerektiğini belirtti.

RADİKAL - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada Suriye'de askeri operasyonların çare getirmeyeceğini ama gerekli olduğunu söyledi. 

Merkel, Rusya'nın IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenlemeye başlaması sonrası yaptığı değerlendirmede, "İlk kez söylüyorum, askeri çabalara ihtiyacımız var. Ancak bunlar çözüm getirmeyecek. Şimdiye dek çok iyi yürümemiş olsa da siyasi bir çözüm gerekiyor" diye konuştu.

Öte yandan Merkel, krizin çözümü adına yapılacak görüşmelerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı da kapsaması gerektiğini savundu:

"Siyasi çözüme ulaşmak için Suriye muhalefetine de Şam'ı yönetenlere de ihtiyacımız var. Bunun da ötesinde gerçek bir başarı için görüşmelerde bu iki grubun müttefikleri olan ülkelere de ihtiyaç var" dedi. Merkel Rusya, ABD , Suudi Arabistan, İran, Almanya, Fransa ve İngiltere'nin de çözümde 'önemli rol oynayacağını' savundu.

CAMERON'DAN RUSYA'YA ÇAĞRI

Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron Muhafazakar Parti 'nin yıllık kongresi öncesi BBC'ye konuştu. Cameron, Moskova'ya, "Yönünüzü değiştirin ve IŞİD'le mücadelede uluslararası koasliyona katılın" çağrısı yaptı. Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonların, IŞİD’in değil, Esad’ı desteklemek için muhaliflerin bulunduğu bölgelerde gerçekleştirildiğini öne süren Cameron, 'büyük hata' nitelemesi yaptı: “Operasyonlar Esad’a destek amaçlı ve hem Rusya hem de dünya için büyük bir hata. Bu bölgede istikrarsızlığa yol açacak."