Merkel: Türkiye'nin AB üyeliğine hep karşı oldum, bunu Erdoğan da biliyor

Merkel: Türkiye'nin AB üyeliğine hep karşı oldum, bunu Erdoğan da biliyor
Merkel: Türkiye'nin AB üyeliğine hep karşı oldum, bunu Erdoğan da biliyor
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olduğunu belirterek, 'Bunu Erdoğan da biliyor' dedi.

RADİKAL - Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye ’nin Avrupa Birliği üyeliğine öteden beri karşı olduğunu, bunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bildiğini söyledi. Alman Devlet Televizyonu 1.kanalı ARD’de dün akşam Anne Will’in konuğu olan Merkel, mülteci krizinin ağırlıklı olarak ele alındığı programda, son günlerde mülteci krizinin çözümü nedeniyle Türkiye’nin öneminin arttığı söylemlerine rağmen, Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik kesin ifadelerle karşı çıktı. “Ben Türkiye’nin üyeliğine hep karşıydım (....) hala da karşıyım” ifadesini kullanan Merkel, bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın da bildiğini söyledi.

Şu anda en çok mültecinin NATO üyesi Türkiye’den geldiğini kaydeden Merkel, ancak bunun kendisine karşı bir baskı unsuru oluşturmadığını vurguladı. Merkel, kendisinin Türkiye’ye karşı bu duruşunun, mülteci krizi ve benzeri sorunların Türkiye ile konuşulmasına engel teşkil etmediğini dile getirdi.

Merkel: Suriye'de askeri girişimler nafile ama gerekli

'KARŞILIKLI OLARAK BİRBİRİMİZE İHTİYACIMIZ VAR'

“Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye’deki sayıları 2 buçuk milyonu bulan mültecilerle ilgili çok kez Türkiye’nin yaptıkları üzerine konuştum. Türkiye birden bire sınırlarından geçişi kontrol edemiyorsa, bu durumun tabii ki konuşulması gerekir” diyen Merkel, “Bizim karşılıklı olarak birbirimize ihtiyacımız var. Belki siz benim bu durumu pazarlık konusu yaptığımı ima ediyorsunuz ama ben mülteci sorunun çözümü konusunda herkesle konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’ye destek olunarak mültecilerin durumunun düzeltilmesi herkesin yararına” diye konuştu. (Ahmet Yıldırım/DHA)

Merkel'e çarşaf giydirdiler

Davutoğlu-Merkel görüşmesi sona erdi

Suriye'de tüm yollar Esad'a mı çıkıyor?