Merkel üst üste beşinci kez dünyanın en güçlü kadını seçildi

Merkel üst üste beşinci kez dünyanın en güçlü kadını seçildi
Merkel üst üste beşinci kez dünyanın en güçlü kadını seçildi
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Forbes dergisi tarafından hazırlanan 'dünyanın en güçlü kadını' sıralamasında ilk sıraya yerleşti. Merkel üst üste 5'inci kez listenin ilk sırasında yer aldı.

RADİKAL- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Forbes dergisi tarafından bir kez daha dünyanın en güçlü kadını seçildi. Merkel son 12 yıl içerisinde, dünyanın en güçlü kadınları sıralamasında on kez ilk 10 arasında yer alırken, son 5 yıldır üst üste beşinci kez listenin en üst sırasına yerleşmeyi başardı.

CLINTON İKİNCİ, GATES ÜÇÜNCÜ

Listede Merkel´in ardından, ABD Dışişleri eski Bakanı ve Demokrat Parti Başkan adaylarından Hillary Clinton listenin ikinci sırasında yer aldı. Stern Online´ın bildirdiğine göre, dünyanın en güçlü kadınları sıralamasında Bill Gates´in eşi Melinda Gates üçüncü, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen dördüncü, Otomobil devi General Motors´un Başkanı Mary Barra beşinci, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde altıncı, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff yedinci oldu. Listede sekizinci sırada Facebook yöneticisi Sheryl Sandberg, dokuzuncu sırada YouTube yöneticisi Susan Wojcicki ve onuncu sırada ise ABD First Lady´si Michelle Obama yer aldı.

TEK TÜRK GÜLER SABANCI

Forbes´un 'Dünyanın En Güçlü 100 Kadını´ listesindeki tek Türk yine Güler Sabancı oldu. Sabancı listeye 70'inci sıradan girdi. Güler Sabancı geçen yıl 60'ıncı sırada yer almıştı.

(Ahmet YILDIRIM-ALMANYA/DHA)