Merkel ve Gauck'tan kol kola hoşgörü mesajı

Merkel ve Gauck'tan kol kola hoşgörü mesajı
Merkel ve Gauck'tan kol kola hoşgörü mesajı
Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ülkede ırkçılık ve İslam karşıtlığına karşı düzenlenen gösteride kol kola girerek birlik ve dayanışma mesajları verdi.

RADİKAL - Almanya 'da Müslümanlar ve devletin zirvesi, yükselen ırkçılık ve İslam karşıtlığına kol kola girerek cevap verdi. Berlin'deki gösteride Cumhurbaşkanı Gauck "Camileri korumak sadece Müslümanların değil hepimizin görevi” dedi.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, gösteri Almanya Türk Toplumu (TGB) ve Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) tarafından düzenlendi. “Birlik içinde, tavır alıyoruz” sloganıyla düzenlenen gösteri, Berlin’in tarihi Brandenburg Kapısı önündeki Paris Meydanı’nda gerçekleştirildi. Alman polisine göre, gösteriye katılanların sayısı 10 bini buldu. Gösteriye Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Şansölye Angela Merkel, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, eski cumhurbaşkanı Christian Wulff ile bazı bakanlar da katıldı.

Almanya'da tarihi an! Göçmenlere sahip çıktılar


MAYZEK: BEN CHARLIE'YİM

Müslüman derneklerden, sivil toplum örgütlerinden, Hıristiyan, Musevi ve diğer dini cemaatlerden temsilciler de gösterideydi. Gösteride Fransa'da haftalık karikatür dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Kur'an-ı Kerim okunduktan sonra kürsüye çıkan Alman İslam Konseyi Başkanı Aiman Mayzek, Fransa'daki saldırıları kınadı ve "Ben Charlie'yim" dedi. Mazyek "İnancımızın başkaları tarafından suistimal edilmesine ve içinde yaşadığımız toplumun aşırı sağcılarca zehirlenmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi. Mazyek Fransa'da hayatını kaybeden Müslüman polisi de anıp 'Ben Ahmed'im' ifadesini de kullandı.

Merkel: İslam karşıtı gösterilerden uzak durun


'DAYANIŞMA İÇİN BURADAYIZ'

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck konuşmasına “Demokrasi ve özgürlüğün dostları hoşgeldiniz. Dayanışma için buradayız” diyerek başladı. Eski Doğu Alman kökenli rahip olan Gauck, göçmenlerin gelişiyle Almanya’nın daha farklı kültürlere sahip olduğunu belirtip, “Bu çeşitlilik ülkemizi daha güçlü, daha enteresan ve sempatik kılıyor” dedi.

Almanya’da camilere saldırılar olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı, “Camileri korumak sadece Müslümanların değil hepimizin görevi” çağrısını yaptı. Fransa’daki saldırılara da değinirken, “Bizi dağıtmak istediler ama bizi daha da çok birleştirdiler” diye konuştu. Gauck, Mazyek, Merkel, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel kol kola girerek birlik mesajı verdi.

Merkel, 'hoşgörü ve din özgürlüğü' gösterisine katılacak


BİRLİK MESAJLARI VERİLDİ

‘Hoşgörü, ifade ve inanç özgürlüğüne’ saygı gösterisinde hem Fransa saldırılarına hem de ülkenin doğusunda İslam karşıtı gösteriler yapan PEGIDA'ya karşı Alman ve Müslüman toplum liderleri birlik mesajı verdi. Özellikle dün doğu Alman kentlerinde 60 bine yakın İslam karşıtının yürümesi bu gösteriyi daha da anlamlı kıldı.

Almanya'da İslam karşıtı eyleme binlerce kişi katıldı


TELEVİZYONLAR CANLI YAYINLADI

Fransa Büyükelçiliği’nin de bulunduğu ünlü Brandenburg Kapısı’na ilk gelenler İranlı muhalifler oldu. İran’da yasaklı Halkın Mücahitleri adlı grup 'Ruhani’ye hayır', ‘Ruhani liderliğinde her gün bir idam oluyor’ ve ‘Hoşgörüye evet, terörizme hayır’ pankartları taşıdı. ‘Charlie Hebdo’ya destek veren ve Almanya-Fransa kardeşliğini vurgulayan pankartlar da dikkat çekti. Gösteriye medyanın ilgisi yoğundu. Televizyonlar gösteriyi canlı yayınlandı.

İslam ve yabancı düşmanlığına karşı hedef bir milyon kişi


PEGIDA'NIN YÜRÜYÜŞLERİ DE SÜRÜYOR

Almanya'da Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar hareketi PEGIDA'nın özellikle kalesi Dresden'de yaptığı yürüyüşlere katılım her hafta artıyor. PEGIDA dün de Dresden'de 25 bin kişinin katılımıyla bir gösteri düzenlemişti. Ancak PEGIDA karşıtları da geçen haftadan beri çeşitli kentlerde gösteriler düzenliyor, birlik mesajı veriyor.