Merkel'den Rusya'ya yaptırım açıklaması

Merkel'den Rusya'ya yaptırım açıklaması
Merkel'den Rusya'ya yaptırım açıklaması
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Rusya'ya yönelik yaptırımların haziranda uzatılacağı görüşünü taşıdığını vurguladı.

RADİKAL - Almanya -Polonya hükümetler arası istişare toplantısına katılan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, AB 'nin Mart ayında Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılmasını Minsk Barış Anlaşması'nın uygulanmasına bağlama kararı aldığını hatırlattı. 

DW'nin haberine göre, Merkel "Bu paketin yerine getirilmesinin ağustos ya da eylülden uzun süreceği açık. O yüzden haziranda bu konuya odaklanacağız" dedi. Merkel, mart ayındaki anlaşma uyarınca yaptırımların uzatılması kararı alınacağından yola çıktığını söyledi. AB, haziran ayında Minsk Anlaşması'nın uygulanmasına yönelik rapor ışığında yaptırımlarla ilgili kararını verecek. 

Polonya Başbakanı Ewa Kopacz ise yaptırımların uygulanmaya devam edilmesi gerektiği görüşünü savundu.

İLK ALMANYA-POLONYA YARDIM KONVOYU MAYISTA UKRAYNA'YA GİDECEK

Rusya'ya yönelik yaptırımların haziranda daha da sertleştirilebileceğini kaydeden Kopacz, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin hâlâ Ukrayna'nın doğusunda bağımsızlık yanlılarının kontrolündeki bölgelere erişiminin olmadığını belirtti. 

Kopacz, mayıs ayı sonunda ilk Almanya-Polonya yardım konvoyunun Ukrayna'ya gideceğini duyurdu.

Öte yandan ortak kabine toplantısı öncesi bakanlar ve başbakanlar, cuma günü 93 yaşında hayatını kaybeden eski dışişleri bakanı Wladyslaw Bartoszewski anısına saygı duruşunda bulundu. (Sputnik)