Merkel'in ağlattığı küçük kız Almanya'da kalabilecek

Merkel'in ağlattığı küçük kız Almanya'da kalabilecek
Merkel'in ağlattığı küçük kız Almanya'da kalabilecek
Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in ağlattığı 14 yaşındaki Filistinli kızın Almanya'da kalabileceği bildirildi.

RADİKAL – Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in, ülkeden sınır dışı edilebileceğini söylemesinin ardından ağlamaya başlayan 14 yaşındaki Filistinli mülteci kız Reem Sahvil’in Almanya’da ikamet izni aldığı bildirildi.

Bild’in ülkenin kuzeyindeki Rostock kentinde bulunan göçmen bürosundan edindiği bilgilerle aktardığı haberine göre, küçük kız ülkede 2017’nin Ekim ayına kadar kalabilecek. Gazetenin manşetinde olay, “Merkel’in kızı burada kalabilir!” şeklinde duyuruldu. Reem’in ailesinin de Almanya’da kalacağının belirtildiği haberde, Filistinli kızın okulda başarılı olduğu bilgisi de yer aldı.

Gençlerin katıldığı 'Almanya'da iyi yaşam' başlıklı panelde konuşan Filistinli Reem, ailesiyle beraber dört yıldır Almanya'da oturma izni beklediğini, eğer oturma izni alamazlarsa Lübnan'daki mülteci kampına gönderilebileceklerini söylemişti. Akıcı Almancasıyla 'üniversiteye gitmek istediğini' ifade eden Reem, "Diğerlerinin hayatın keyfini çıkardığını görmek bunu hiçbir zaman kendinin yapamayacağını bilmek çok zor bir durum. Geleceğin bana ne getireceğini bilmiyorum" demişti.

Merkel Filistinli mülteci kızı canlı yayında ağlattı

Merkel'in bu sözlere, "Siyaset bazen zor olabiliyor. Sen harika birisin ama sen de biliyorsun, Lübnan'daki Filistin kamplarında binlerce kişi var. Göçmenlerin hepsi Almanya'da kalamaz, bazıları evlerine dönmek zorunda. Hepsi buraya yerleşmek istese Almanya bunu idare edemez" cevabını vermesi üzerine Reem gözyaşlarını tutamamıştı. Reem'in gözyaşlarını gören Merkel, Filistinli kızın yanına gidip teselli etmek için sırtını sıvazlayarak "Sen bu durumla başa çıkarak çok iyi iş yaptın" demişti.

Merkel: Almanya'ya gelen mülteci sayısını azaltmak istiyoruz

Yılın Kişisi Merkel oldu