Merkel'in hezimeti Hollande'a güç verdi

Merkel'in hezimeti Hollande'a güç verdi
Merkel'in hezimeti Hollande'a güç verdi

Paris teki kampanya merkezini ziyaret eden Hollande bugün yemin edip göreve başlayacak.

Haber: ONUR YÜKÇÜ / Arşivi

BERLİN- Avrupa kemer sıkma politikalarını sürdürürken Fransa ve Yunanistan’dan gelen seçim sonuçları Almanya Başbakanı Angela Merkel’in planlarını tehlikeye soktu. Özellikle Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Fransa’daki sonuçlar Merkel için tam bir hayal kırıklığı. En başından beri Merkel’e göre tasarruf politikaları ve mali anlaşma Avrupa için vazgeçilemez. Başından beri mevcut mali politikaya sıcak bakmayan ve ekonomide Keynesyen politikayı savunan yeni Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün görevi devraldıktan sonra Berlin’de olacak. Hafta sonu Sosyalist Parti Sözcüsü Benoit Hamon, Yunanistan’daki mali planın değiştirilmesine yönelik tavrı yineledi. Hamon, Merkel ’in AB üyelerinin kaderine tek başına karar veremeyeceğini, kemer sıkmanın başarısızlıktan başka bir şey getirmediğini söyledi. Hollande, Berlin’de Merkel’le yapacağı görüşmeye Joachim Bitterlich ile hazırlandı. Bitterlich, eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl’ un güvenlik danışmanıydı. 

Eyalet seçimi belirleyici
Hıristiyan Demokrat Birlik partileri (CDU-CSU) ile FDP koalisyonundan memnun olmayan halk ise tepkisini eyalet seçimlerinde gösterdi. Merkel, pazar günü Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde ve önceki hafta pazar günü de Schleswig- Holstein Eyaleti’nde yapılan seçimler sonucunda, bir hafta içinde iki yenilgi aldı. Bu seçimlerin sonucu eyaletlerdeki parlamentoyu şekillendiriyor ve Türkiye ’deki yerel seçim algısından çok daha büyük bir etkiye sahip. Özellikle Almanya’da 2006’daki ‘federalizm reformundan’ sonra yetkileri daha da artan eyalet hükümetlerinin üyeleri, bu görevlerinin ardından cumhurbaşkanlığı gibi görevlere dahi seçilebiliyorlar. Federalizm reformu ile vergi dairesi, üniversite, okul ve hastane gibi birçok kurum eyalet hükümetlerinin yetkisine bırakılırken büyük kurumlardan sadece Silahlı Kuvvetler ile İş ve İşçi Bulma Kurumu merkezi yönetimin kontrolünde kaldı. Özellikle bu reformlar sayesinde iyice güçlenen yerel yönetim, seçim sonuçlarıyla sadece genel analizler için istatistiki bir veri olmanın yanında, ülke genelinde alınacak kararlarda da büyük rol oynuyor. 

Yunanistan için bir kader
Biri 6 Mayıs’ta seçilmiş, diğeri koltuğu sallanmakta olan 2 liderin buluşması, Yunanistan halkı için en az Yunanistan’da bu günlerde kurulacak hükümet kadar önemli. Hollande ise Merkel’i bu buluşmada olmasa da kısa vadede tasarruf planından vazgeçirebilirse hem Fransa halkına verdiği sözü tutmuş, hem de Merkel’e 1.5 yıl sonraki başbakanlık seçimlerinden önce bir darbe de kendisi vurmuş olacak.