Merkel'in partisi bozguna uğradı

Merkel'in partisi bozguna uğradı
Merkel'in partisi bozguna uğradı
Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yapılan erken seçimlerde Merkel'in partisi kaybetti.

Almanya 'nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da (NRW) yapılan erken parlamento seçimlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi CDU bozguna uğradı. CDU yüzde 8,3 oy kaybederken, seçimin galibi oylarını yüzde 4,6 arttıran Sosyal Demokrat Parti (SPD) oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 8,3'lük düşüş yaşayan Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) yüzde 26,3 oy aldı.

Öte yandan Sosyal Demokrat Parti (SPD) oylarını yüzde 4,6 arttırarak yüzde 39.1 oy oranına ulaştı. Yeşillerin oyları yüzde 0,7 azalarak 11.3'te kaldı. Bu seçimin en başarılı partisi ise Korsanlar oldu. Yüzde 7,8 oy alan Korsanlar NRW parlamentosuna girme başarısı gösterdiler. Hür Demokrat Parti de (FDP) seçimde başarı göstererek yüzde 8,6 oy aldı. Geçtiğimiz seçimlerde yüzde 6 oy olarak parlamentoya giren Sol Parti ise bu seçimde yüzde 2,5 ile baraja takıldı.

SPD-Yeşiller koalisyonu 18 milyon kişinin yaşadığı ve 13.2 milyon seçmenin bulunduğu NRW'de, SPD-Yeşiller koalisyonu yapılacağı tahmin ediliyor. Toplam 237 sandalyeden, 99'unu SPD ve 29'unu Yeşiller kazandı. SPD'nin NRW Eyaleti Başbakan Adayı Hannelore Kraft sonucu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. CDU'nun başbakan adayı Norbert Röttgen ise büyük bir başarısızlık yaşadıklarını ve bundan acı duyduklarını belirtti. Röttgen seçim yenilgisinde sorumluluğun tamamen kendisine ait olduğunu belirterek, yönetimi başka birine devredeceğini dile getirdi. En büyük eyaletteki bu seçim önümüzdeki yıl yapılacak Federal Parlamento seçimlerine ışık tutması açısından büyük önem taşıyordu.

Üç Türk kökenli parlamentoda
Yeşiller Partisi'nden Arif Ünal ile SPD'den İbrahim Yetim ve Serdar Yüksel parlamentoya tekrar girmeyi başardılar. Sol Parti barajı aşamadığı için Özlem Alev Demirel, Ali Atakan ve Hamide Akbayır bu kez parlamento dışında kaldılar.

Türkler de sandığa gittiler
Seçimler de Türk kökenli seçmenlerde oy kullandılar. Porz'daki meslek okulunda oy kullanan Hüsamettin Akgöz: "1999 yılından beri Alman vatandaşıyım ve her seçimde oy kullanırım. Bize seçme ve seçilme hakkının vatandaşlık görevi olduğu ilkokulda öğretildi. Politikayla aktif uğraşmasak da oyumuzu kullanmalıyız. Almanya'da politikada söz sahibi olmamız gerek. Göçmenleri ilgilendiren kanunların yapılmasında etkin olabilmemizin yolu siyasetten geçiyor. Türk kökenli adaylara da sahip destek vermeliyiz. Çünkü onlar bizim sorunlarımızla ilgileniyorlar. Umarım sandıktan işsizlik, geçim sıkıntısı ve göçmenlikten kaynaklanan sorunları çözecek bir parti çıkar." (CNN Türk)


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Almanya

  ,

  CNN

  ,

  CNN Türk

  ,

  İşsizlik

  ,

  Parti

  ,

  sosyal

  ,

  kuzey

  ,

  oy