Merkel'in telefonu artık dinlenemeyecek

Merkel'in telefonu artık dinlenemeyecek
Merkel'in telefonu artık dinlenemeyecek
Almanya Başbakanı Merkel'in telefon görüşmeleri, özel üretilen yazılım sayesinde artık dinlenemeyecek. Diğer taraftan Alman hükümeti de, Amerikan telekomünikasyon şirketi ile işbirliğini bitirme kararı aldı.

Geçen yıl CIA eski çalışanı Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelerde Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, Angela Merkel’in de içinde olduğu birçok ülke liderinin özel görüşmelerini dinlediği ortaya çıkmıştı.

Bu iddialar üzerine harekete geçen Alman yazılımcılar, Başbakan Angela Merkel için özel bir yazılım üretildi.

Bild gazetesinde yer alan habere göre, Blackberry’ye yüklenen şifreleme yazılımıyla her türlü casusluk faaliyetinin önüne geçilecek. Yazılım sayesinde telefon görüşmeleri, mobil internet kullanımı ve kısa mesajlar şifrelenebiliyor.

Ancak Merkel ile görüşmek isteyenlerin de aynı yazılımı telefonlarına yüklemek zorunda kalacağı ifade ediliyor. Düsseldorf merkezli teknoloji şirketi Secusmart tarafından üretilen yazılımın ücreti 2 bin 500 Euro.

AMERİKAN TELEKOMÜNİKASYON ŞİRKETİ YERİNE, ALMAN TELEKOM
Öte yandan Alman hükümeti, Amerikan telekomünikasyon şirketi "Verizon" ile işbirliğine gelecek yıl son vereceğine ve Alman Telekom ile çalışmaya başlayacaklarını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tobias Plate, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Alman hükümetinin yeni telekomünikasyon şirketinin Alman Telekom olacağını belirterek "Genel olarak ağlarımızı daha güvenli hale getirmemiz gerekiyor" dedi.

Plate, Verizon şirketi ile imzalanan sözleşmeye 2010 yılında eklenen özel bir madde uyarınca Alman hükümetinin başka bir şirkete geçme imkanına sahip olduğunu kaydetti.

Verizon'dan Telekom'a geçişin zaman alacağını belirten Plate, sürecin 2015 yılına kadar tamamlanmasını planladıklarını söyledi.

Alman Telekom'a geçişi önemli bir adım olarak niteleyen Plate, yabancı veya Amerikan şirketleri ile yeni sözleşmeler yapılmayacağını da sözlerine ekledi.

Alman hükümeti, 2003 yılından bu yana Verizon şirketiyle çalışıyordu. Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı bazı gizli belgeler sayesinde NSA'nın Almanya genelinde dijital casusluk ve dinleme faaliyetleri yürüttüğü geçen sene ortaya çıkmıştı. Snowden'ın ifşa ettiği belgeler, NSA'in Başbakan Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu bazı siyasetçileri dinlediğini gösteriyordu. (ajanslar)