Mesaj net: Suriye bölünmesin

Mesaj net: Suriye bölünmesin
Mesaj net: Suriye bölünmesin

Irak ın Erbil şehrine giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ile Suriye nin kuzeyindeki son gelişmeleri görüştü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, özerklik yolunda ilerleyen Suriyeli Kürtleri organize eden Barzani ile Erbil'de iftarda buluşup Türkiye'nin kaygılarını iletti.

ANKARA - PKK bağlantılı Demokratik Birlik Partisi’nin(PYD), Suriye’nin kuzeyinde ‘Batı Kürdistan’ özerk bölgesi kurma planlarına ilişkin tartışmalar sürerken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Erbil’de Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile gelişmeleri değerlendirdi. Şehirde görüş mesafesini 10 metreye kadar düşüren ve tüm gün devam eden yoğun kum fırtınasının ardından akşam saatlerinde gerçekleşen görüşmenin en önemli gündem maddesi Suriye’nin kuzeyindeki hareketlilikti. Davutoğlu’nun Barzani’ye, Suriye’nin bölünmesinin bölgede herkese zarar vereceği ve Türkiye ’nin, Suriye’nin kuzeyinde özerk bir Kürt bölgesi kurulmasına karşı olduğu mesajlarını aktardığı belirtildi. Barzani’ye PYD’nin desteklenmemesi çağrısında bulunuldu.
Davutoğlu, Erbil’deki buluşma öncesi Ankara’da yoğun bir görüşme trafiği yaşadı. Davutoğlu’nun görüşmeleri arasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la olan trafik de dikkat çekti. Davutoğlu, dün sabah ilk olarak Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ve Irak Maliye Bakani Rafi İssavi ile telefonda görüştü. Davutoğlu, Nuceyfi ve İssavi ile Irak’taki son gelişmeleri değerlendirdi. Önceki gün MİT Müsteşarı Fidan ile Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun da bulunduğu bir görüşme gerçekleştiren Davutoğlu, dün bir kez daha Fidan’la bir araya geldi. Davutoğlu ayrıca bölgeyi iyi tanıyan Diyarbakır eski Milletvekili Haşim Haşimi ile bir araya geldi. Haşimi, görüşme talebinin kendisinden geldiğini, görüşmede Irak’ın kuzeyiyle Suriye’nin kuzeyinde meydana gelen gelişmeleri ele aldıklarını söyledi. 

İranlı bakanla görüşme
Davutoğlu, Erbil’e hareketinden önce ayrıca İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Davutoğlu, kendisini arayan Salihi ile Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirdi.
Barzani de, Davutoğlu’yla görüşmesi öncesi bölgedeki siyasi parti ve gruplarla bir araya geldi. Salahaddin kentinde Bölgesel Yönetim Başbakanı, Parlamento Başkanı, parti ve siyasi grupların temsilcilerinin katılımı ile son durumu değerlendirmek için yapılan toplantıda 4 madde üzerine uzlaşıldı. Bu maddeler şöyle:
Kürtlerin birliğinin korunması ve halkın kazanımlarının savunulması.
Siyasi sorunlar güç kullanarak çözülmez. Siyasi sorunlar anlaşma ve anayasanın uygulanması ve diyalog dilinin kullanılması ile çözülebilir.
Irak yönetiminin temel felsefesi olarak Kürt-Arap ve diğer uluslar kardeştir.
Toplantıya katılanlar, Iraklı taraflar ile kamuoyunun tarihi görevi olan demokrasi, kurumlaşma, kolektif çalışma yöntemleri yönetim anlayışı haline gelmesi için çalışmalı. (RADİKAL)