Meşal, İsrail'le müzakereleri doğruladı

Meşal, İsrail'le müzakereleri doğruladı
Meşal, İsrail'le müzakereleri doğruladı
Hamas'ın Siyasi Büro Lideri Halid Meşal, İsrail'le müzakere yürüttüklerini doğruladı. Meşal, görüşmeleri olumlu olarak nitelendirirken, henüz bir anlaşmaya varılmadığını kaydetti.

RADİKAL - İsrail Başbakanlığı'nın yalanladığı "Hamas-İsrail müzakereleri", Hamas'ın sürgündeki liderlerinden Halid Meşal tarafından doğrulandı.

El Arabi el-Cedid'e konuşan Meşal, müzakerelerin Gazze hakkındaki 5 mesele hakkında sürdüğünü söyledi. Bu başlıklar; yeniden inşa, ablukanın kaldırılması, liman inşası, havaalanı inşası ve su- elektrik -yol altyapısının tamir edilmesi. 50 bin eski çalışanın maaşlarının ödenmesi de tartışılan meseleler arasında.

'DOĞAL VE MEŞRU DİRENİŞ SÜRECEK'

Meşal, Tony Blair ve diğerlerinin uzun vadeli bir ateşkes istediklerini, kendilerinin savaş istemediklerini ancak İsrail'in işgali devam ettikçe 'doğal ve meşru bir direnişin de devam edeceğini' vurguladı. Meşal, Gazze'nin geleceğine ilişkin yeni bir terminolojiye de ateşkese de ihtiyaç duymadıklarını sözlerine ekledi.

Hamas lideri, Filistinlilerin haklarına ya da ulusal çıkarlarına zarar vermeyen her ateşkes önerisini değerlendirmeye açık olduklarını kaydetti.

8-10 YILLIK ATEŞKES

Filistin Yönetimi ise, Gazze müzakerelerinin Filistin'in birliğine zarar vereceğini öne sürüyor. Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki, İsrail ve Hamas'ın 8 ila 10 yıllık bir ateşkes konusunda anlaşmak üzere olduğunu ileri sürdü. Fetih Sözcüsü Ahmed Assaf, anlaşmanın Gazze'nin bölünmesine ve izolasyonuna yol açacağını söyledi.

Anlaşmanın basına sızan kısmına göre, Gazze'ye bir liman inşa edilecek ve Kıbrıs'tan deniz ikmali yolu açılacak.


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  Filistin

  ,

  direniş

  ,

  Gazze

  ,

  elektrik

  ,

  Liman