'Meşal'in ziyareti suikast için şans'

'Meşal'in ziyareti suikast için şans'
'Meşal'in ziyareti suikast için şans'

Meşal dün Ortodoks Başpiskopos Aleksios ve İmam Hasan el Jojo ile birlik mesajı verdi.

İsrail ’de ana muhalefetteki Kadima Partisi lideri Şaul Mofaz, 45 yıl sonra Filistin topraklarına ilk defa ayak basan Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’in Gazze’ye gelişini ‘suikast için kaçırılmayacak bir fırsat’ olarak niteledi. Mofaz, “İsrail, yılanın başını kesmek için büyük bir şans yakaladı, Meşal’e en kısa zamanda eşyalarını toplayıp Gazze’yi terk etmesini öneririm” dedi. İsrail’in Gazze’ye geçen ay düzenlediği ve 180’e yakın Filistinlinin öldüğü operasyonu çok erken bitirdiğini savunan Mofaz sözlerine şöyle devam etti: “İsrail Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı zayıflatmaya devam ederse ve Hamas’la daha sert bir şekilde mücadele etmezse Meşal’i birkaç yıl içinde Batı Şeria’yı ziyaret ederken göreceksiniz. Buna izin vermemeliyiz, Meşal ölümü hak etmiş biri.”
Öte yandan Meşal’in önceki gün Hamas’ın 25. kuruluş yıldönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada İsrail’i asla tanımayacaklarını söylemesi, İsrailli liderleri ayağa kaldırdı. Başbakan Benyamin Netanyahu, dünkü kabine toplantısında konuşmanın Hamas’ın İsrail’i yok etme amacını açıkça ortaya koyduğunu belirterek Filistin Yönetimi’nin bu açıklamayı kınamamasını da eleştirdi. Meşal’in konuşmasına sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise Hamas’ın tek alternatifinin ‘uzlaşma yanlısı’ Filistin Yönetimi Başkanı Abbas olduğunu söyledi. Eğitim Bakanı Gideon Saar, İsrail’in 2005’te Gazze’den çekilmesinin büyük hata olduğunu söylerken, aşırı sağcı Yahudi Evi partisi lideri Neftali Bennet, “Meşal’in Gazze’ye girmesine nasıl izin verdik anlamıyorum. Ölmeyi hak ediyor” diye konuştu.
Birlik çağrılarına devam
Filistin’e 45 yıl sonra, Gazze’ye ise ilk defa giden Halid Meşal, ziyaretinin üçüncü gününde dün İslam Üniversitesi’nde öğretim görevlileri ve öğrencilerle bir araya geldi. Filistin’de birlik çağrısını yineleyen Meşal “Silahlı mücadelede ve halkın savaşında ulusal birlikten yanayız. Filistin sorumluluğunu tek bir grubun üstlenemeyeceği kadar büyük. Bu topraklarda ortağız. Ne El Fetih Hamas’sız ne de Hamas El Fetih’siz yapabilir” dedi.
El Fetih ise Meşal’in birleşme çağrılarını memnuniyetle karşıladığını duyurdu. El Fetih Merkez Komitesi Başkanı Ezzam el Ahmed, “Konuşma Filistin halkının tek bir yönetim ve yasa altında birleşmesi konusunda çok olumlu bir adım” diye konuştu.