Mescid-i Aksa duvarı delik deşik

Mescid-i Aksa duvarı delik deşik
Mescid-i Aksa duvarı delik deşik

İsrail kazıları Mescid-i Aksa'nın tarihi dokusuna büyük zarar verdi.

İsrail'in, "Süleyman Heykeli'ne ulaşılacağı" gerekçesiyle yaptığı kazılar Mescid-i Aksa'nın batı duvarında büyük delikler oluşturdu.

KUDÜS - Aksa Vakıf ve Miras Kurumu, İsrail 'in kazıları nedeniyle Mescid-i Aksa'nın batı duvarında büyük delikler oluştuğunu bildirdi.
Kurum tarafından yayınlanan raporda, İsrail'in son dönemde yaptığı kazılarda mescidin temelleri üzerinde yoğunlaştığı ifade edildi.

GEREKÇE SÜLEYMAN HEYKELİ
Raporda İsrail makamlarının, kazılarda Süleyman Heykeli'ne ait tarihi kalıntılara ulaşıldığını iddia ettiği belirtilerek, kazılar nedeniyle mescidin batı duvarında büyük delikler oluştuğu ve mabedin tarihi dokusu için büyük tehlike meydana geldiği belirtildi.
İsrail'in kazılarıyla ilgili araştırma yapıldığı bilgisine yer verilen raporda, kazıların özellikle mescidin batı duvarının altında yoğunlaştığı ve heykel zamanından kalma büyük bir su kuyusuna ulaşıldığının öne sürüldüğü kaydedildi.
Müslüman ve Arap arkeologlar ise su kuyusunun Kenaniler’in bir kolu olan Yebusiler ya da Emeviler dönemine ait olduğu ihtimali üzerinde duruyor. (aa)


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  İddia

  ,

  batı

  ,

  kurum