Mescid-i Aksa'ya girişe 40 yaş sınırı!

Mescid-i Aksa'ya girişe 40 yaş sınırı!
Mescid-i Aksa'ya girişe 40 yaş sınırı!
İsrailli yetkililerin, bugün cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen erkeklere 40 yaş sınırlaması getirmesi tepki topladı.

RADİKAL - İsrail polisinin, bugün cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen erkeklere yaş sınırlaması getirdiği bildirildi. İsrail radyosunun haberinde, polisin, Mescid-i Aksa'ya namaz kılmak amacıyla girmek isteyen 40 yaşın altındaki erkeklere sınırlama getirdiği, kadınlara ise herhangi bir sınırlama getirmediği kaydedildi. 

Haberde söz konusu kararın, Kudüs Emniyet Müdürü Moshe Edri başkanlığında Kudüs'teki güvenlik durumunu değerlendirme toplantısında alındığı belirtildi. Yaş sınırlaması kararının, bazı çevrelerin Mescid-i Aksa etrafında "olay çıkarma ve genel düzeni ihlal etme niyetinde oldukları yönünde" gelen bilgiler üzerine alındığı ifade edildi. Toplantıda ayrıca, Mescid-i Aksa çevresi ile Arap ve Yahudi mahallelerinin temas halinde olduğu bölgelerde de güvenlik önlemlerinin artırılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. 

İsrail askerleri Mescid-i Aksa'nın minberine çıktı

HAMAS'TAN 'ÖFKE GÜNÜ' ÇAĞRISI

Öte yandan, Hamas son günlerde yaşanan olayların ardından 'öfke günü' çağrısında bulundu. İsrailli yetkililerin çağrının üzerine Kudüs'te ek olarak 800 polis konuşlandıracağı açıklandı. 

Erdoğan'dan Abbas'a Kudüs telefonu

CAMİDE SES BOMBASIYLA MÜDAHALE

Yahudiler için yılbaşı olarak kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde pazar günü Mescid-i Aksa'ya girmiş, yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale edilmişti. Müdahale sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Erdoğan Merkel'le sığınmacıları görüştü