Mesrur Barzani: 200 IŞİD militanı öldürüldü

Mesrur Barzani: 200 IŞİD militanı öldürüldü
Mesrur Barzani: 200 IŞİD militanı öldürüldü
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Güvenlik Ajansı Danışmanı Mesrur Barzani, dün yapılan operasyonlarda 200'den fazla IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı.

RADİKAL - Dicle Cephesi’nde basın toplantısı düzenleyen Mesrur Barzani, Peşmerge Güçleri’nin dün geçekleştirdiği geniş çaplı operasyonlarla ilgili bilgiler verdi. Barzani, “Örgüt ardında 200'den fazla ceset bırakarak çekildi. Çatışmalar sürüyor” dedi.

Rudaw'da yer alan habere göre, IŞİD’in bombalı araçlarla 14 saldırı düzenlediğini belirten Barzani, 3 aracın savaş uçakları tarafından, 11’inin de Peşmerge Güçleri’nce, amacına ulaşmadan imha edildiğini belirtti. Açıklamanın ardından soruları yanıtlayan Mesrur Barzani, “Kürdistan’ın her karış toprağını korumayı milli, dini ve ahlaki görev olarak biliriz. Ancak IŞİD’e karşı sadece Kürtler değil, başka güçler de savaşmalı. Çünkü Kürdistan sınırları dışında kalan yerlerde de IŞİD var” şeklinde konuştu.

Kobani'de ilk peşmerge öldü

Kürtler Kobani savaşını kazanmaya yakın


Rudaw muhabirinin, PKK ’nın Şengal'de kanton açıklaması ile ilgili sorusuna ise Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Danışmanı şu cevabı verdi: “Kürtler’in Kürdistan’da nasıl bir yönetim istediği referandumla belli olur, bir siyasi tarafın kararıyla değil. Biz PKK’ya karşı değiliz. Hiçbir Kürt hareketine, milli harekete karşı değiliz.”

'Yusuf el Selefi Türkiye'den kaçtı, Pakistan'da IŞİD'i kurdu'

YPG ve Peşmerge Kobani'de 400 metre ilerledi

Telafer-Musul-Şengal kavşağının kontrolü peşmergede