Metin Turan serbest bırakıldı

Metin Turan serbest bırakıldı
Metin Turan serbest bırakıldı
Mısır'da tutuklu bulunan TRT muhabiri Metin Turan, tahliye edildi.

Mısır 'da 17 Ağustos 'ta Ramses Meydanı'ndaki Fetih Camisi olaylarını takip ettiği esnada gözaltına alınan ve geçtiğimiz hafta tutuksuz yargılanmasına karar verilen TRT Kahire muhabiri Metin Turan'ın serbest bırakıldı.

Kahire'deki Rabiatu'l Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtı gösterilerin güvenlik güçlerinin müdahalesiyle dağıtılmasını protesto eden yaklaşık 400 kişi, güvenlik güçlerinin saldırısından kaçarak 16 Ağustos'ta Ramses bölgesindeki El Fetih Cami'sine sığınmıştı. Güvenlik güçleri 17 Ağustos'ta camiye zorla girerek, aralarında TRT muhabiri Turan'ın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

Geçtiğimiz hafta Metin Turan’ın aralarında bulunduğu 84 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verilmiş, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Twitter 'dan yaptığı açıklamada, "Mısır'da bir süredir tutuklu bulunan Metin Turan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor. Kendisine geçmiş olsun diyorum. Konuyu ilk andan itibaren yakından takip eden büyükelçiliğimiz bundan sonra da gerekli girişimleri yapacak" demişti.