Metrojet: Uçak dış etken nedeniyle parçalandı

Metrojet: Uçak dış etken nedeniyle parçalandı
Metrojet: Uçak dış etken nedeniyle parçalandı
Mısır'ın Sina yarımadasına düşen ve 224 kişinin hayatını kaybettiği Rus Metrojet havayollarına ait A 321-200 tipi yolcu uçağının düşme nedeni hakkında tartışmalar sürüyor. Metrojet'ten yapılan açıklamada uçağın dış etken nedeniyle parçalandığı belirtildi.

RADİKAL - Mısır’ın Sina yarımadasına düşen ve 224 kişinin hayatını kaybettiği Rus  Metrojet hava yollarına ait A 321-200 tipi yolcu uçağının düşme nedeni hakkında tartışmalar sürüyor. Moskova’da düzenledikleri basın toplantısında Metrojet yetkilileri uçağın düşmesinin tek makul sebebinin dış bir etken olduğunu açıkladı.

Rus havacılık yetkilileri yaptıkları açıklamada “Teknik bir hata ya da pilotaj hatasından dolayı uçağın havada parçalanıp geniş bir alana yayılması mümkün değil” ifadelerini kullanıldı. Rus yetkililer enkazın araştırılmasının bittiğini ve mürettebatın uçakta kule ile herhangi bir iletişim problemi yaşamadığını belirtti. Kazada insan hatası ya da teknik bir arıza olmadığını vurgulayan Metrojet, düşmeden önce Mısır’daki yer mürettebatıyla iletişim kurulduğunu ise kesin bir dille yalanladı.

Sina'da düşen Rus yolcu uçağından ilk görüntüler

KREMLİN: HİÇBİR İHTİMALİ DIŞLAYAMAYIZ

Kremlin Sözcüsü Peskov, Mısır'da Şarm el Şeyh'ten kalkışından sonra içindeki 224 yolcu ve mürettebatla yere çakılan Rus yolcu uçağının olası düşüş nedenlerinden birinin terörizm olabileceğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a düzenlediği basın toplantısında önceki gün Sina Yarımadası'na düşen Rus yolcu uçağının IŞİD militanları tarafından vurulmuş olmasının mümkün olup olmadığına dair bir soru soruldu. Peskov soru karşısında, "Şu anda hiçbir ihtimali dışlayamayız. Zira soruşturma yetkilileri işlerine yeni başladı. Bu nedenle uçağın düşmesinin nedenleri hakkında henüz bir şey söyleyemeyiz" dedi. 

Daha önce Sina Yarımadası'ndaki IŞİD militanları uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmişti. Ancak Rus yetkililer, IŞİD'in elinde 9.450 metre yükseklikteki bir uçağı vuracak teçhizatın olmadığını söylemişti.

KURTULAN OLMADI

Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinden içinde 224 yolcusuyla havalanan Rus Metrojet (eski adı Kolavia) Havayollarına ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı ile radar teması Sina Çölü üzerinde kesilmiş, kalkıştan 23 dakika sonra uçağın düştüğü anlaşılmıştı. Mısırlı yetkililer uçağın Türkiye hava sahasına girmek üzere olduğu bölgede temasın kesildiğini belirtmişti. 224 kişinin hayatını kaybettiği kazada kurtulan olmadı.

Rusya: Yolcu uçağını IŞİD'in vurduğu haberleri yalan

Uçaktaki her yolcu herhangi bir kaza ihtimaline karşı 33 bin dolar (100 bin TL) sigortalanmıştı. (Sputnik/DHA)

Son anda biletini değiştiren yolcu kurtuldu

IŞİD: Rus yolcu uçağını biz düşürdük

Düşen uçaktan kurtulan yok!