'Meydan' savaşçıları parlamentoda kaybetti

'Meydan' savaşçıları parlamentoda kaybetti
'Meydan' savaşçıları parlamentoda kaybetti

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Rusya’nın baskısıyla AB ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamamasıyla 2004’teki Turuncu Devrim’i anımsatan eylemlerin patladığı Ukrayna’da dün sokağın yanı sıra siyasetin de ‘ateşi’ yüksekti. Muhalefet hükümete karşı güvenoylaması isterken, başkent Kiev’deki meclis dışında da Batı yanlıları Yanukoviç’in istifasını isteyip ‘Devrim’ sloganı attı. Ancak güvenoylaması talebi, iktidardaki Bölgeler Partisi’nin çoğunlukta olduğu ve muhalefetin 170 vekilinin bulunduğu 450 üyeli meclisten geçmedi. 338 vekilin katıldığı oylamada, Bölgeler Partisi’nden de en az 20 üyenin istifa edeceği haberine karşın güvenoylaması için gerekli 226 ‘evet’ oyu çıkmadı. ‘Evet’ diyenler 186’da kalırken, Komünist Partililer dahil 135 vekil oy kullanmadı.
Başbakan Mikola Azarov ise önceki gün “ Hükümet meclisi ele geçirme planından haberdar. Bu, bir darbenin tüm özelliklerini taşıyor. Muhalefet iktidarı devirme hayali kuruyor” dese de dün nispeten ılımlıydı. Konuşmasına polisin eylemcilere sert müdahalesi nedeniyle özür dileyerek başlayıp “Size elimizi uzatıyoruz” diyen Azarov, hükümeti savunmayı da ihmal etmedi: “İktidarın ve 2004 senaryosunun tekrarı peşindeki bölücüleri dışlayın. Bu eylemler, Avrupa ile entegrasyonun değil diktanın önünü açar.”
Yanukoviç ise hem eylemcilere hem polise yasalara uyma çağrısı yapsa da, tüm kaosa karşın programını iptal etmeyip Çin ziyareti için yola çıktı. Yanukoviç’in Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’yla da telefonda görüşüp ‘Ukraynalı bir heyeti kabul etmesini’ istediği belirtildi. Heyetle ‘önceden imzalanmış anlaşmaların uygulanışını’ görüşmeyi kabul eden Barroso’nun ‘müzakerelerin yeniden açılmayacağını vurguladığı’ kaydedildi.