Meydanın fendi

Meydanın fendi
Meydanın fendi

Ukrayna’da AB ile ortaklık anlaşmasının imzalanmamasına isyan eden muhaliflerin başkent Kiev’deki direnişi tartışmalı gösteri yasağının iptal edilmesini ve Başbakan Nikolay Azarov’un istifasını getirdi.
Muhalif liderlerin, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in başbakanlık ve başbakan yardımcılığı önerisini reddetmesinin ardından istifasını açıklayan Azorov “Ülkemizde meydana gelen çatışmalar sadece sosyal alanı değil, tüm ekonomiyi derin çıkmaza sürüklüyor. Bu karmaşık dönem bizden yeni fedakarlıklar istiyor. Çatışma içerisindeki taraflara daha geniş uzlaşı alanı yaratmak amacıyla istifa ediyorum. Bunu vatanım Ukrayna’nın geleceği için yapıyorum” dedi. Muhalif liderlerden Vitaliy Kliçko ise “Bu zafer değil, zafere doğru atılmış bir adımdır” diye konuştu.
Muhalifler 2015’teki başkanlık seçimlerinin 2014’e alınması ve eski Başbakan Yulya Timoşenko dahil siyasi tutukluların bırakılmasını da isterken Yanukoviç, tutuklu göstericilerin serbest kalması için Meydan’daki barikatların kaldırılması şartını koştu.
Olağanüstü toplanan parlamento ise gösterilere kısıtlamalar getiren 17 Ocak 2014 tarihli yasayı iptal etti. 450 sandalyeli Rada’da 412 milletvekilinden 361’i iptal yönünde oy kullandı. Son gelişmelerle gösterilerin merkezi Meydan sakinleşirken parlamento başkanlık sistemi yerine 2004’de terk edilen parlamenter sisteme dönüşü tartışmaya başladı.

Kiev ateşi, Rusya-AB zirvesini yaktı


Ukrayna’da Moskova destekli Viktor Yanukoviç yönetimine karşı iki aydır devam eden isyan, Rusya-AB zirvesini de gerdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Brüksel gezisi dün tatsız başladı. Zirvede normalde ülke liderleri onuruna verilen geleneksel akşam yemeği iptal edilirken iki gün sürmesi beklenen görüşmeler üç saatle sınırlandırıldı ve program sadece liderler toplantısı olarak değiştirildi. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton’la görüşen Putin’e Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da eşlik etti. AB yetkilileri ve Putin en son son geçen yıl Ekaterinburg’ta bir araya gelmişti. Yanukoviç kasımda AB ile ortaklık anlaşmasını imzalamaktan vazgeçip Rusya ile bağları güçlendirme yoluna gitmişti. Putin, Yanukoviç’in elini güçlendirmek için doğalgazın fiyatını düşürmüştü. {BRÜKSEL/AP}