Mezhep savaşı Irak'ı bölebilir

Mezhep savaşı Irak'ı bölebilir
Mezhep savaşı Irak'ı bölebilir
Irak'ta IŞİD militanlarının başkent Bağdat'a doğru ilerlediği haberleri gelirken uluslararası çevreler ülkenin yeni bir mezhep savaşıyla bölünebileceğini belirtiyor.

IRAK’ta geçen hafta Musul ile Tikrit önceki gün ise Türkmenlerin çoğunlukta olduğu Telafer’i ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, başkent Bağdat’a 60 km mesafedeki Bakuba kentinin bazı bölgelerini ele geçirdiği belirtilirken ülke 2006’dan sonra yeni bir mezhep savaşı riskiyle de karşı karşıya. BM’nin Bağdat temsilcisi Nikolay Mladenov AFP Ajansı’na yaptığı açıklamada “Irak’ın hayatının tehlikede” olduğunu, bunun bütün bölge için tehlike olduğunu belirtti. 2007- 2009 yılları arasında ABD ’nin Irak büyükelçisi olan Ryan C. Crocker ise müzakerelerin durmasıyla Irak’ın Sünnistan ve Şiistan diye ayrılmasından endişe ettiklerini söyledi. Crocker, “Ya Beyaz Saray ya da Dışişleri Bakanlığı seviyesinde devreye gireriz ya da bu durum kanlı bir açmaza doğru gidecek. Kuzey ve güney arasında bir sınır hattı çekilmesinde kararlı görülüyor. Fakat Bağdat’ın hemen kuzeyinde muhtemel de facto El Kaide devletinin kurulması tamamiyle korkunç olur” dedi.
Şii Irak Başbakanı Nuri El Maliki kendisini Irak’ı biraraya getirebilecek siyasi figür olarak gösterse de şu an tek rolü IŞİD’in ilerleyişi karşısında konutundan orduya komutanlık etmek. Bağdat’ın gelecekte ülkenin üçte birine yakınında kontrolü kaybedebileceği belirtiliyor. Maliki ise kendisini ayrımcılık yapmak ve Irak siyasetini tekeline almakla suçlayan Sünni aşiret liderlerini IŞİD’le işbirliği yapmakla suçluyor. Başbakan Maliki’nin yakın dostlarından olan Emir El Khuza, Amerikan New York Times gazetesine Maliki’nin Sünni liderlere itimadının az olduğunu söylerken “Şimdi savaş var, müzakere değil. Biz kiminle uzlaşacağız” dedi.

BARZANİ SÜNNİ BÖLGE ÖNERDİ


İngiliz kanalı BBC’ye konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ise “Görüşümüze göre, Musul’da olanlardan sonra en iyi yol, bizim Kürdistan’da sahip olduğumuz gibi Sünni bir bölge olması” diye konuştu.

Suudilere ağır suçlama


IRAK Başbakanı Nuri el-Maliki, Suudi Arabistan’ı IŞİD’e destek vermekle suçladı. Bağdat hükümetinin yaptığı yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan’ı bu grupları ve bunun sonucunda meydana gelen suç eylemlerini maddi ve manevi olarak desteklemekten sorumlu tutuyoruz. Bu suçlar arasında soykırım olarak nitelenebilecek olanlar var. Iraklıların kanı dökülüyor, devlet kurumları, tarihi ve dini mekanlar yok ediliyor” denildi.

ABD Irak’a 275 asker gönderiyor


ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD’in ilerleyişinin devam ettiği Irak’ta, Bağdat Büyükelçiliği’nin ve personelinin güvenliğini artırmak için 275 asker sevketti. Obama, konuyla ilgili Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile Senato’ya mektup gönderdi.