Midilli Belediye Başkanı: Mezarlıklarda yer kalmadı

Midilli Belediye Başkanı: Mezarlıklarda yer kalmadı
Midilli Belediye Başkanı: Mezarlıklarda yer kalmadı
Yunanistan'ın Midilli Adası'nın Belediye Başkanı Spiros Galino tekne kazalarında hayatını kaybeden mültecileri defnetmek için mezarlıklarda yer kalmadığını söyledi.

RADİKAL - Türkiye'den Midilli Adası'na geçmeye çalışırken Ege denizinde hayatını kaybeden mülteci sayısında son dönemde büyük artış yaşanırken, bu kez mezarlık problemi ortaya çıktı. Midilli Belediye Başkanı Spiros Galino adadaki mezarlıklarda tekne kazalarında hayatını kaybeden mültecileri defnedecek yer kalmadığını söyledi. 

Midilli Adası açıklarında 250'den fazla sığınmacı taşıyan tekne battı

25 CENAZE DEFİN İÇİN BEKLETİLİYOR

Midilli gibi Sisam Adası'nda da hastane morgunda yer kalmadığı için mülteci cenazelerinin konteyner soğutucularda tutuldukları bildirildi. Midilli Metropoliti İakovos, Mega kanalına yaptığı açıklamada, mültecilerin gömüldüğü mezarlıkta yer kalmadığını, defin için bekletilen cenaze sayısının 25'ten fazla olduğunu vurguladı.

Midilli'de göçmenler sokaklara döküldü

Morgun dolu olması sebebiyle cenazelerin soğutucu konteynerlerde bekletildiğini belirten metropolit, belediye ve hastane yönetimi ile işbirliği yaparak çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi. 

ÇÖZÜM İÇİN 2-3 YILA İHTİYAÇ VAR

Midilli mezarlığının bitişiğindeki hastaneye ait olan 15 dönümlük araziden 2 dönümünün bu amaca yönelik tahsis edilmesinin planladığını kaydeden İakovos, ancak hukuki yoldan çözümün için en az 2-3 yıla ihtiyaç bulunduğunu hatırlattı.

Sisam Adası'nda ise yerel sitelerin haberlerine göre son günlerde hayatını kaybeden 30 mülteci, mezarlıkta yer kalmadığı için bekletiliyor. Yerel yetkililerin çözüm için çalışma yürüttükleri bildirildi.