Midilli'de göçmenler sokaklara döküldü

Midilli'de göçmenler sokaklara döküldü
Midilli'de göçmenler sokaklara döküldü
Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan anakaraya gitmek isteyen kaçak göçmenlerin protestosu dördüncü günde de sürdü. Adadaki üç ayrı kamptan şehir merkezine yürüyen ve ana arterleri trafiğe kapatan kaçak göçmenler ile ada halkı ve esnaf arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı, arbede sırasında bayılanlar da oldu.

RADİKAL Türkiye 'nin başta Ayvalık, Dikili, Aliağa ve Foça ilçelerinin sahillerinden yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçen Afganistan, Eritre, Burma, Irak ve büyük bölümü de Suriyeli kaçaklar, buradaki kamplarda zor koşullar altında kaldıklarını belirtip isyan etti.

Mültecilere kapılarını açan Almanya ve Avusturya'ya gitmek isteyen kaçak göçmenler, kendilerini Yunanistan'ın başkenti Atina'ya götürecek gemiye binebilmek için sıra beklemekten sıkılıp, eylem yaptı. Adadaki üç kamptan çıkan binlerce kaçak göçmek, adanın merkezi yerlerine ve limandaki gümrük sahasına gitmek üzere yollara düştü.

Adanın ana arterlerindeki yolları trafiğe kapatan kaçak göçmenler ile esnaf ve yerli halk arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Yaşanan arbede sırasında baygınlık geçiren kaçak göçmenler oldu. Kaçak göçmenlerin zaman zaman kendilerine kapılarını açıp, sahip çıktıklarını belirtikleri Türkiye ve Almanya lehine soganlar atmaları dikkati çekti. Yunan polisi, kaçak göçmenlere müdahalede bulunmazken, liman gümrük sahasında tedbir amacıyla bekledi.
Midilli'den günde ortalama bin kaçak göçmen gemilerle anakaraya taşınıyor.
DHA-Hüsnü EVREN