Mikdad: Eğit-donat Suriye'ye saldırıdır

Mikdad: Eğit-donat Suriye'ye saldırıdır
Mikdad: Eğit-donat Suriye'ye saldırıdır
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 'Eğit-donat başladı' açıklamasına Şam rejiminden tepki geldi. Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, örgütlere yardımı ülkeye yönelik 'saldırı' olarak niteledi.

RADİKAL – Suriye ’de Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtı örgütlere destek konusunda Washington ve Ankara ’nın anlaşmasına Suriye’den tepki geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Eğit-donat başladı” sözlerinin ardından açıklamada bulunun Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, örgütlere yardımın ülkeye yönelik bir “saldırı” olduğunu söyledi.

Lübnan merkezli El Meyadin’e konuşan Mikdad, eğit-donat programının savaşı uzatacağını belirtti. Çavuşoğlu’nun açıklamasının, Ankara’nın “Suriye’de savaşan terörist gruplara doğrudan finansal ve askeri destek verdiğinin göstergesi” olduğunu vurgulayan Mikdad, örgütlere sağlanacak destekle, sivillerin ölümüne neden olan krizin uzayacağını ifade etti.

Mikdad: Suriye'ye açılan savaş, kitle imha savaşı gibi

ABD 'DEN YANIT GELDİ

Öte yandan, Çavuşoğlu’nun, eğit-donat programı kapsamındaki muhalif güçlere Suriye'ye savaşmaya gittiklerinde hava desteği verilmesi konusunda Washington ile "prensip anlaşmasına" varıldığı yönündeki açıklamasına ABD'den yanıt geldi. 

Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Steve Warren gazetecilerin hava desteği olup olmadığı yönündeki sorusuna ‘Hayır’ yanıtını verdi. Warren bu yöndeki açıklamanın Türk Dışişleri Bakanı’ndan geldiğinin hatırlatılması üzerine ise “Görüşmeler devam ediyor. Yapacağımız bir duyuru yok” dedi.

Suriye'den Davutoğlu'nun Süleyman Şah ziyaretine tepki

Faysal Mikdad: 2015 Suriye'nin zafer yılı olacak