Milli irade sandığa yansımadı!

Milli irade sandığa yansımadı!
Milli irade sandığa yansımadı!
Milli iradenin sonuçlara yansımadığı İngiltere seçimi, kazananı kaybedeniyle iyi bir Premier League maçını aratmadı.
Haber: ALİ KAYALAR / Arşivi

RADİKAL - Thames kıyısındaki Runnymede kasabasında, çayırın ortasında yılın neredeyse 364 günü başıboş duran bir anıta 15 Haziran günü, yani bizdeki seçimlerden bir hafta kadar sonra binlerce insan akın edecek.

Çünkü seçim heyecanını yeni atlatan İngiltere, demokrasi tarihinin temel metinlerinden birinin, Magna Carta’nın 800. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Anıt, 1957’de, kendi temellerini bu metinde bulan Amerikan Barolar Birliği tarafından dikilmiş. ABD Başkanı Barack Obama da bu yılki anmaya minnet belirtmek için uğrayabilir.


İngiltere’deki seçimin ardından destekçilerinin ve partilerinin beklentilerini karşılayamayan üç liderin de bir saatten kısa süre içinde istifa etmesinin nedenini, biraz da Magna Carta’nın ilanından bu yana süren bir demokrasi mücadelesinde ve kültüründe aramak gerek.
İster istemez durumu Türkiye ile kıyaslıyorsunuz, yapmayın. Bunun yerine bir uzak seçimin tadını çıkaralım. Nitekim, kazananı, kaybedeni ve öyküleriyle iyi bir İngiltere ligi maçını aratmadı İngiltere seçimleri.

KAZANANLAR

Douglas Carswell:
Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP)  seçimde yine "dar bölge seçim sistemi” kurbanı oldu. Yüzde 12,6 oy alan parti , Avam Kamarası’na sadece bir kişiyi, partiye bir yıldan kısa süre önce katılan Douglas Carswell’i yollayabildi. Seçim dönemini birahanelerde geçiren ve yabancı düşmanlığı içeren açıklamalarıyla bilinen parti lideri Nigel Farage ise listenin kaybedenler tarafını hak ediyor. Vekil dahi seçilemedi. Ancak beş yılda partinin 3,1’den buraya gelmesi dikkat çekici.

Kadınlar:
İngiltere siyasetinde cinsiyet eşitliğinin ileri derecede olduğu söylenemez. Yine de 2015 seçimleri sonunda Avam Kamarası’ndaki kadın sayısı rekor seviyeye, yüzde 29’a ulaştı.

Mhairi Black:
Meclise giren 191 kadının en ünlüsü. 20 yaşındaki Glasgow Üniversitesi talebesi, kurt politikacı, Gölge Kabine Dışişleri Bakanı Douglas Alexander’ı eleyerek seçildi. 348 yıldır seçilen en genç vekil.

Etnik azınlıklar:
Yeni vekillerin yüzde 6’sını "beyaz olmayanlar” oluşturuyor. 2010’da bu rakam 4,2’ydi. Azımsamayın, 1987’de bu rakam yüzde 0,6’ydı.

Yeşiller:
Vekil sayıları yüzde yüz arttı, birden ikiye çıktı.

Bağımsızlıkçı İskoçlar:
İskoçya Ulusal Partisi (SNP), yıllardır İşçi Partisi’nde ve Liberal Demokratlarda rehin bıraktığı oylarını geri aldı. Kendilerine ayrılan 59 koltuktaki paylarını 6’dan 56’ya çıkardılar. Sonuç, İskoçya’nın bağımsızlığı konusunun tekrar gündeme getirecek gibi. Parti lideri Nicola Sturgeon tam bir yıldız.

David Cameron ve yol arkadaşları:
Tek başına hükümet kurmayı hiç beklemiyorlardı. Muhafazakar Parti’nin ağır topu, Hazine Bakanı George Osbourne’un yüzünde seçimden sonra güller açıyordu. Yeni dönemde başbakan yardımcısı oldu. Şimdi önlerinde yeni kabine, İskoçya’ya yeni haklar ve AB ile yola devam referandumu gibi zorlu konular var.

KAYBEDENLER

Oxford-Cambridge ekseni:
Kazanan 650 vekilin 427’si üniversite mezunu. Bu iki ünversitenin toplamdaki payı yüzde 31’e düştü. Yine de çok güçlü durumdalar.

İşçi Partisi:
Muhafazakarların kötü bir taklidi sayılabilecek programları sandıkta iflas etti. İngilizler İşçi Partisi’nin ekonomi programına güvenmedi.

Liberal Demokratlar:
1970’lerden bu yana bu denli kötü bir sonuç almamışlardı. Kabinedeki balayı sona erdi.

Gençler:
1979’odan bu yana tutulan bir istatistiğe göre en yaşlıAvam Kamarası oluştu. Yaş ortalaması 51.

Anket şirketleri
İki büyük partiyi kafa kafaya göstermişlerdi. İşlerine bahis şirketi olarak devam etmeleri bekleniyor.

Boris Johnson:
Londra Belediye Başkanı Johnson, olası bir Muhafazakar başarısızlığında partinin başına, hatta başbakanlık koltuğuna geçmeyi umuyordu. Vekil seçildi, bir yıl daha Londra’nın başında.