Milyarder Titanik'i inşa edecek

Milyarder Titanik'i inşa edecek
Milyarder Titanik'i inşa edecek
Titanik II'nin ilk seferini 2016'da yapacağı duyuruldu.

Avustralya’nın en zengin adamlarından Clive Palmer, Titanik’i tekrar inşa etmeyi planladığını açıkladı. Çin’de inşa edilecek gemi, ilk seferini 2016’da İngiltere’den New York’a yapacak.

Bugün yaptığı bir açıklamada yeni Titanik’in öncekinin aynısı olacağını duyuran Palmer şu bilgileri verdi: “Bu yeni gemi de orijinal Titanik kadar lüks olacak, ancak 21. yüzyılın en son navigasyon ve güvenlik teknolojisiyle donatılacak.”

Çin gemileri eşlik edecek

Madencilik yaparak zengin olan Avustralyalı adamı, Çin devletine ait CSC Jinling tershanesinin inşaattan sorumlu olduğunu duyurdu. Orjinal Titanik gibi, 40 odalı ve 9 güverteli olacak şekilde inşa edilen Titanik II’nin ilk seferinde, Çin deniz kuvvetleri New York’a kadar gemiye eşlik edecek.

Palmer bu yeni geminin, bir önceki gemide çalışan kadın ve erkeklerin ruhu anısına inşa edileceğini belirterek, “Bu insanlar 100 yıl sonrasına damgasını vuran bir emekle çalıştılar. Bu ruhun 100 yıl daha devam etmesini istiyoruz” dedi.

White Star Line şirketinin filosunda yer alan Titanik, dünyadaki en büyük gezi gemisiydi. Palmer’ın denizcilik şirketi, bu şirkete atıfta bulunarak Blue Star Line adıyla kurulacak. (afp)