Milyonlarca kişi Kudüs Günü için sokakta

Milyonlarca kişi Kudüs Günü için sokakta
Milyonlarca kişi Kudüs Günü için sokakta

Irak'ın başkenti Bağdat'ta yürüyüş düzenlendi

1979'dan bu yana her yıl Ramazan ayının son cuması düzenlenen Kudüs Günü için İran'ın başkenti Tahran'da ve birçok ülkede milyonlarca kişi sokağa çıktı.

RADİKAL – İran İslam Devrimi’nin lideri Ayetullah Humeyni tarafından 1979 yılında ilan edilen Dünya Kudüs Günü dolayısıyla İran’ın başkenti Tahran’da milyonlarca kişi gösteri düzenledi. Düzenlenen gösterilerde Kudüs'ün, “İslam’ın ayrılmaz bir parçası olduğu” tekrarlandı.

Dünya Kudüs Günü etkinlikleri ve yürüyüşleri, Tahran ile birlikte İran’ın 770 bölgesinde eşzamanlı olarak saat 10.30 itibariyle başladı. "Kahrolsun ABD " ve " İsrail'e ölüm" pankartlarını taşıyan on binlerce İranlı, Tahran'da yürüyüş düzenledi. Üzerinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan Kralı Selman ve ABD Başkanı Barack Obama’nın fotoğraflarının bulunduğu posterlerin yakıldığı görüldü.

Fotoğraflarla Kudüs Günü

'MÜSLÜMAN BİRLİĞİNİN GÜNÜ'

Tahran’daki gösteriye katılan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani “Filistin ve bu toprakların işgal edilmesinin, Müslümanların belleğinden silinmediğini göstereceklerini” ifade etti. Ruhani, Kudüs Günü’nün “Müslüman birliğinin günü” olduğunu söyledi. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Zulmün iki tarafı var: Ezen ve ezilen. Biz ezilenin arkasındayız ve ezene karşıyız” yazdı ve Kudüs Günü hashtag’ini kullandı.

Tahran'daki gösterilere İran eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da katıldı.

HUMEYNİ, HAMANEY, NASRALLAH, SİSTANİ POSTERLERİ

Öte yandan, Irak 'ın başkenti Bağdat'ta da Dünya Kudüs Günü dolayısıyla gösteri düzenlendi. Bedir Tugayları ve Haşdi Şabi'ye bağlı yüzlerce milisin katıldığı gösteriye, bazı Şii ve Sünni din adamlarıyla aşiret liderleri de iştirak etti. Humeyni, Hamaney, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ve Iraklı Şii lider Ali es-Sistani'nin posterlerini taşıyan Şii milisler, gösteri alanına çizilen İsrail bayrağının üzerinden geçti.

FİLİSTİNLİLER MESCİD-İ AKSA'DA

Kudüs Günü nedeniyle Filistinliler Mescid-i Aksa’ya akın etti. Cuma namazından sonra “Kudüs tehlikede, el-Aksa tehlikede” sloganı atan Filistinlilerin, bayraklarını taşıdığı görüldü. Hamas mensupları da gösteriye katıldı.

Kudüs Günü için gösteri düzenlenen ülkeler arasında Suriye, Endonezya, Hindistan, Bahreyn, Malezya, Tacikistan, Afganistan ve Tayland yer alıyor.