Minareden ezana ilk vize Isveç'ten

Minareden ezana ilk vize Isveç'ten
Minareden ezana ilk vize Isveç'ten
İsveç'te belediye minareden hoparlörle ezan okunmasına izin verdi. Botkyrka Belediyesi'nin ülkede bir ilk olan kararı Müslümanları sevindirdi.

Minare ve ezan tartışmalarının eksik olmadığı Avrupa ’da İsveç, Müslümanlara yönelik bir açılımla şaşırttı. İsveç’te Botkyrka Belediye Meclisi tarihi bir kararla ülkede ilk kez minareden ezan okunmasına onay verdi. Başkent Stockholm’deki Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın katkılarıyla yaptırılan Fittja Ulu Cami minarelerinden Cuma günleri hoparlörle ezan okunabilecek. Botkyrka İslam Kültür Derneği Başkanı İsmail Okur, 24 Ocak 2012’de Fittja Ulu Cami’nin bağlı olduğu belediyeye başvurarak, cami minaresinden cuma günleri ezan okunması konusunda izin istediklerini belirterek, bu konudaki başvuruyu değerlendiren belediye üyelerinin yaptıkları toplantıda başvuruyu kabul edip, değerlendirmeye aldıklarını söyledi. Stockholm Bölgesi’nde yer alan Botkyrka’nın Belediye Meclis üyelerinin yaptığı toplantıda ezana izin talebi uzun tartışmaların ardından kabul gördü.
Yabancı karşıtı İsveç Demokrat Partisi’nden (SD) 3 üye karşı oy kullandı. SD’li üyelerden Östen Granberg ile Robert Stenkvist, minareden ezanla ile birlikte İslam dininin propagandasının yapılacağını öne sürdü. Sosyal Demokrat Parti , Yeşiller, Moderat Parti, Halk Partisi, Hıristiyan Demokrat Parti ve Sol Parti öneriyi destekledi. Botkyrka İslam ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Okur, minareden ezan okunabilmesi için bölge sınırları içinde kalan emniyet müdürlüğünden de izin alınması gerektiğini belirterek “Bir ay önce başvurumuzu yaptık. Teknik yönden gelip inceleyecekler. Bu işlemlerin tamamlanması da mart ayı sonunu bulur” dedi.
Bölgede oturanların büyük çoğunluğunun Müslüman olduğunun altını çizen Okur “Herkes çok mutlu, ben de 40 yıldır bu bölgeye yakın olan Alby’de oturuyorum. Karar bizleri çok mutlu etti” diye konuştu. İsviçre ise 2010’da halkoylamasıyla minare yasağı getirmişti.

Ezan sesinin sınırı olacak

Botkyrka İslam ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Okur, İsveç’te Fittja Ulu Cami minarelerinden ezan okunabilmesi için belli teknik şartların olduğunu belirtti. Polisin ses düzeni ve ses ölçümü yapıp şartların karşılanıp karşılanmadığına karar vereceğini belirten Okur “Kurallar gereği sesin ulaşma mesafesi 1-2 km arasında olmalı” dedi.