Mısır ayakta!

Mısır ayakta!
Mısır ayakta!
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin aldığı kararları destekleyen Mursi yanlıları ile karşıtlarının toplandığı Yüksek Yargı Konseyi'nin önünde arbede yaşandı.

Mısır 'ın başkenti Kahire'de, eski Başsavcı Abdülmecid Mahmud'un da katıldığı toplantı sırasında Yüksek Yargı Konseyi'nin önünde toplanan Mursi yanlıları ile karşıtları arasında arbede meydana geldi.

Güvenlik güçleri, yargı binasının önünde toplanarak içeri girmeye çalışan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.

Mursi yanlıları, Mursi'nin anayasal düzenlemeler çerçevesinde aldığı kararları destekleyerek, eski Başsavcı Mahmud aleyhine sloganlar attı.

Cumhurbaşkanı Mursi, Başsavcı Abdülmecid Mahmud'un görevden alınması, Anayasa Komisyonu'nun görev süresinin uzatılması, 25 Ocak Devrimi'nde yaralananlarla ölenlerin ailelerine maaş bağlanması ve Mübarek döneminin yöneticileri hakkında yeniden soruşturma açılması kararlarını almıştı. Mursi'nin bir diğer kararı da söz konusu düzenlemelerin değiştirilemeyeceği yönündeydi. (aa)