Mısır bilançosu: Yönetim böyle değişti!

Mısır bilançosu: Yönetim böyle değişti!
Mısır bilançosu: Yönetim böyle değişti!

Adli Mansur

Mısır'da Adli Mansur yemin ederek Mursi'nin yerine cumhurbaşkanlığı görevine başladı. Askerin yönetime ey koymasıyla bir çok gözaltı yaşandı, medyaya baskı yapıldı

Radikal.com.tr - Mısır'ı yaklaşık 30 yıl yöneten Hüsnü Mübarek'in 2011'de istifasının ardından 2012'de beşinci cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'nin 1 yıl 4 gün süren iktidarı dün ordunun yönetime el koymasıyla sona erdi. Mısır'da Muhammed Mursi'nin yerine geçici olarak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna getirilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur cumhurbaşkanlığı yemini ederek görevi aldı.

Sabah el hayr General Sisi


Darbenin ilk 24 saati dolmadan ortaya çıkan bilanço şöyle:

* Genelkurmay Başkanı Sisi’nin açıklamasının ardından gözaltına alınanların sayısının ülke çapında 400’e çıktığı öne sürüldü. Basın, Müslüman Kardeşler’in 300 üyesi ve lideri hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını yazdı. Güvenlik kaynakları, Nil Deltası'nın kuzeyindeki Kefer eş-Şeyh kentinde gösterilerini sürdüren Mursi taraftarı ve karşıtları arasında çıkan çatışmalar nedeniyle 123 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınan göstericilerin silah ve kesici-delici nitelikte alet bulundurdukları, ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldükleri kaydedildi.

Mısır darbesinin ilk durum raporu


* Değişik kentlerde meydana gelen çatışmalarda 14 kişi öldü. Kuzeydeki İskenderiye’de 3 kişi hayatını kaybederken ülkenin güneyindeki el-Minye kentinde ise 3 kişinin öldüğü, 3’ü polis 25 kişinin yaralandığı ifade edildi. Matruh kentinde emniyet müdürlüğüne yönelik roketli saldırıda 6’sı polis 8 kişi hayatını kaybetti.

* Darbeden medya da nasibini aldı. Sisi’nin açıklamasının ardından güvenlik güçleri ilk olarak El Cezire’yi basıp kanal müdürü dâhil 27 kişiyi gözaltına aldı. Daha sonra ise 3 özel kanalın daha yayını durduruldu. Dini içerikli yayın yapan "Mısır 25", "el-Hafız" ve "en-Nur " kanallarının yayınları güvenlik güçlerince durduruldu ve çalışanların tamamı gözaltına alınarak bilinmeyen bir yere götürüldü.

Fehim Taştekin yazdı. "Mısır, Nasır'a selam durdu "