Mısır darbesinin ilk durum raporu

Mısır darbesinin ilk durum raporu
Mısır darbesinin ilk durum raporu
Darbe, yalnızca Mısır halkının tercihini yok saymakla kalmamıştır. Aynı zamanda Mursi'nin seçimle geldiği iktidarı, kendisine oy vermeyenleri neredeyse yok sayarak hızla otoriterleştirme girişimine demokratik yoldan dur deme hakkını da engellemiştir.
Haber: MURAT YETKİN - murat.yetkin@radikal.com.tr / Arşivi

Mısır'ın binlerce yıllık tarihinde serbest seçimle başına gelen ilk lider olan Muhammed Mursi'nin iktidarı, göreve başlamasının birinci yıldönümünde yapılan darbeyle devrildi.
Mısır ordusu, tıpkı iki yıl önce Tahrir Meydanı'na toplanan yığınlar karşısında Hüsnü Mübarek'ten destek çekerek devrilmesini sağladıkları gibi, bu defa da Tahrir Meydanı'nda Mursi'yi protesto için toplanan yığınları basamak yaparak onu devirdiler. Mursi iktidarı döneminde saldırılara maruz kalan Mısır, Kıpti kilisesinin darbeye destek vermesi bir yana, İslamcı ideolojinin kutuplarından sayılan, Müslüman Kardeşler'in o atmosferden doğduğu El Ezher de darbeyi destekledi.
Mursi'yi deviren, Mübarek'in Genelkurmay Başkanı Muhammed Tantavi'ye güvenmediği için görevden alarak yerine getirdiği, hem Genelkurmay Başkanı, hem Savunma Bakanı yaptığı Abdülfettah Sissi oldu.
Mursi'nin demokratik seçim yoluyla aldığı iktidarı demokratik yönetimle sürdürmemesini protesto eden yığınların sözcüsü Muhammed Baradey'in, askerin Mursi'ye ultimatom vermesi üzerine, 'Siz karışmayın' deyip yaklaşan askeri darbeye karşı çıkmasına rağmen, yığınların bir kısmının darbeyi alkışlaması Mısır halkı adına üzücüdür.
Daha üzücü olan Türkiye 'de iktidar ve muhalefetin doğru bir refleksle karşı durduğu bu darbeye ilk destek verenin, en çok sevinenlerin yine Arap ülkeleri, diktatörlükleri olması. Darbeye ilk destek mesajı, kendisine muhalefetin odağı olarak Mursi'nin mensubu olduğu Müslüman Kardeşleri gören Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad oldu, doğrudan tebrik mesajı gönderen ise Suudi Arabistan krallığı idi.
Dahası, ABD ve AB'den gelen açıklamalarda darbeye darbe dahi denmedi. Mursi'yi devirenlerin bir an önce sivil yönetime dönüşleri istendi yalnızca. Türk halkı bu tutumu 1980 darbesinden kötü bir anı olarak tanıyor.
Mursi halkına direniş çağrısında bulundu. İlkesel olarak doğru olan bu çağrının herhangi bir sonuç verip vermeyeceği, iç savaşa yol açıp açmayacağı henüz görülemiyor.
Darbe, yalnızca Mısır halkının tercihini yok saymakla kalmamıştır. Aynı zamanda Mısır halkının Müslüman Kardeşler'in legal yüzü Mursi'nin demokratik seçimle geldiği iktidarı, kendisine oy vermeyenleri neredeyse yok sayarak hızla otoriterleştirme girişimine demokratik yoldan dur deme hakkını da engellemiştir. Demokratik olmayan yöntemle sürdürmesine demokratik yöntemle son vermesine de engel olmuştur. Din ve devlet işlerini ayırmayan Müslüman toplumlardaki bir demokratik girişim daha ne yazık ki hüsranla sonuçlanmış, Arap yönetimlerince neredeyse sevinçle karşılanan bu durum, Batı tarafından da sessizce kabullenilmişti.
Mısır'da darbenin sabahındaki toz duman içinde ilk görünen budur.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi gözaltına alındı

Obama'dan darbecilere: Bu işi fazla uzatmayın

Kamer Genç Meclis kürsüsünden darbeyi savundu

AK Parti'den Mısır tepkisi

Fehim Taştekin yazdı. "Mısır, Nasır'a selam durdu "

General Sisi, 'yol haritası'nı açıkladı