Mısır diken üstünde

Mısır diken üstünde
Mısır diken üstünde
Mursi karşıtları ve yanlılarının eylemlerindeki çatışmalarda çarşambadan beri biri ABD vatandaşı 7 kişi öldü. Obama, Mursi'ye 'yapıcı olması' çağrısı yaptı.

KAHİRE / AP-REUTERS- Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevde 1. yılını doldurduğu Mısır’da gerilim had safhada seyrediyor. Mursi karşıtlarının bugün ‘Terk et’ sloganıyla düzenleyeceği dev gösterilerde çatışmaların şiddetinin artmasından korkulurken, ülkede çarşamba gününden bu yana protestolarda ölenlerin sayısı 7’ye yükseldi. Karşıt grupların başkent Kahire’nin iki ayrı bölgesinde düzenledikleri gösteriler nispeten daha az gerilimli geçerken, İskenderiye’deki önceki günkü çatışmalarda 1’i ABD vatandaşı olmak üzere 2 kişi hayatını kaybetti. Ölen Amerikalı’nın Kenyon Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Andrew Pochter olduğu ve kâr amacı gütmeyen bir eğitim kurumu AMIDEAST’teki stajı kapsamında Mısır’da bulunduğu belirtildi. Mısırlı öğrencilere İngilizce öğretip kendi Arapçasını da geliştirdiği açıklanan Pochter’ın, saldırganların ateşe verdiği Müslüman Kardeşler bürosu yakınındayken bıçaklanarak öldüğü ve bu sırada telefon kamerasıyla çekim yaptığı belirtildi. İskenderiye’deki diğer kurbanın kimliği açıklanmazken, Port Said’de ise gösteri alanında tüp patlaması sonucunda 1 Mısırlı gazeteci hayatını kaybetti. Bahira kentinde de Müslüman Kardeşler üyelerine yönelik silahların da kullanıldığı saldırıda 5 kişi ağır yaralandı. Ayrıca Dakahliya, Garbiya, Kafrı Şeyh ve Bakahriya’da karşıt grupların gösterileri sırasında silahların da kullanıldığı belirtilirken, ülke çapında yaralı sayısı da 600’ü geçti.
Pochter’ın ölümünün ardından Güney Afrika’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama da Mısır’daki durumu kaygıyla izlediğini açıkladı. Mursi’ye ‘Mısır’ı ileri taşımak konusunda daha yapıcı olması’ çağrısı yapan Obama, elçilikleri korumak için çalıştıklarını da ekledi.
Bu arada ABD, Mısır’daki Amerikalı görevlilerle ailelerinin ülkeyi terk etmelerine de izin verirken, vatandaşlarına yaptığı “Gerekli olmadıkça Mısır’a seyahat etmeyin” uyarısını yineledi. İsrail de bugün yapılması planlanan gösteriler nedeniyle vatandaşlarına “Mısır’a seyahat etmekten uzak durun” uyarısında bulundu.