Mısır için hamleler

Mısır için hamleler
Mısır için hamleler
Mısır'daki krize son vermek için AB'den sonra Afrika Birliği ve ABD de devreye girdi. Afrika Birliği heyetinin görüştüğü Mursi geri adım atmıyor.

Mısır’da Müslüman Kardeşler, önceki gece ‘Şehitler Salısı’ ile 27 ilde düzenlenen gösterilerle darbeye meydan okumayı sürdürürken siyasi krize çözüm için AB’nin ardından Afrika Birliği ve ABD de devreye girdi. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın ardından eski Mali Cumhurbaşkanı Alpha Oumar Konare, eski Botsvana Cumhurbaşkanı Festus Mogae ve eski Cibuti Başbakanı Dlina Ömer Dalena’nın yer aldığı Afrika Birliği heyeti devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile gizlice tutulduğu yerde bir görüşme gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi ve geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ile de bir araya gelen heyetin Mursi ile neler konuştuğu bilinmezken Ashton’la görüşmenin detayları gelmeye başladı. Müslüman Kardeşler’in liderlerinden Muhammed Baltacı, görüşmeye ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Ashton, Mursi’ye, protestoların sonlandırılması karşılığında, kendisinin ve İhvan liderlerinin serbest bırakılacağı, haklarındaki kovuşturmanın durdurulacağı, güvenli çıkış sağlanacağı yönündeki görüşünü iletti. Mursi ise anayasal meşruiyetini serbest bırakılmaya tercih etmeyi reddetti ve bir askeri darbe aracılığıyla olduğunu hatırlattı.” Baltacı, Mursi’nin şöyle dediğini aktardı: “Görevden uzaklaştırılmam da ancak demokratik yollarla ve anayasa uyarınca olabilir. Eylül ya da ekimde genel seçimler sonrası görev sürem ile ilgili ülkede anayasal boşluk doğmasın diye referandum düşünüyordum. Mesele koltuğa bağlılık değil, devrimiin kazanımlarını korumaktır.”

Polise ‘Eylemi bitir’ talimatı

3 Temmuz’daki askeri müdahaleyi ‘darbe’ olarak tanımlamaktan kaçınan ABD de arabuluculuğa soyundu. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın ‘ güvenlik durumunu görüşmek ve itidal çağrısı için’ Sisi ile telefonda konuştuğu açıklandı. Ardından Başkan Barack Obama’nın ‘yeni seçimler konusunda harekete geçilmesi çağrısını iletmek’ için Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve John McCain’i haftaya Mısır’a göndereceği belirtildi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de bugün Kahire’ye gidiyor.
Gerilim sürerken geçici hükümet polise gösterileri bitirmek için ‘gerekli önlemleri’ alma emri verdi: “Adeviye ile Nahda meydanlarındaki tehlikeli durum, bunu izleyen terör ve yollara barikat kurulması ulusal güvenliğe tehlike teşkil ettiği için artık kabul edilemez.” El Masri ve El Yevm gazeteleri ise Adaviyye ve Nahda’da Müslüman Kardeşler’in işkence yaptığını iddia etti. İçişleri Bakanlığı meydanlardan 11 cesedin çıkarıldığını ve üzerlerinde işkence izlerine rastlandığını açıkladı.