Mısır krizi için Ezher şeyhi aracı askerler hakem

Mısır krizi için Ezher şeyhi aracı askerler hakem
Mısır krizi için Ezher şeyhi aracı askerler hakem

Özgürlük ve Adalet Partisi lideri Saad Katatni, muhalifler ve Ezher şeyhi ile birlikte açıklama yaptı.

Mısır’da son bir haftada çıkan olaylarda en az 56 kişi ölürken Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin diyalog talebini geri çeviren muhalif gruplar orduyu hakem yapmak isterken El Ezher Şeyhi Ahmet El Tayyib’den de barış girişimi geldi. Liberal ve sol eğilimli grupları buluşturan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC), ordunun ‘şahit olarak’ katılması durumunda Mursi ile görüşmelere hazır olduğunu açıkladı. Mursi orduya sivilleri tutuklama ve polise yardım etme yetkisi verirken, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdulfettah el Sisi “ Siyasi güçler arası mücadele devleti çökertir” uyarısını yapmıştı.

Kilit şartlar baki
Bugün için ülke çapında Mursi karşıtı ‘milyonluk gösteriler’ çağrısı yapan UKC uzlaşma sinyali verdi. UKC Koordinatörü ve Anayasa Partisi Başkan Yardımcısı Muhammed el Baradey “Ordu ve polisin görüşmelerde şahit olarak hazır bulunması halinde bazı taleplerimizi geri çekebiliriz. Önceden açık bir diyalog gündemi oluşturulması, cumhurbaşkanlığının şiddete yol açan nedenleri kabul etmesi ve akan kandan dolayı özür dilemesi şartlarıyla bazı taleplerimizde geri adım atmaya ve diyalog görüşmelerine katılmaya hazırız. Taleplerimizi ilettik. Ancak UKC, ulusal kurtuluş hükümeti kurulması, Başbakan Hişam Kandil hükümetinin azledilmesi ve anayasa değişikliği konularında ısrarını sürdürmektedir” dedi. Baradey, yeni anayasayı kabul etmediklerini belirtip ekledi: “Taleplerimiz yerine gelmedikçe genel seçim olmayacak.”

Şiddete ortak kınama El Ezher Şeyhi Tayyib ise şiddetin son bulması için dün siyasi grup temsilcileriyle bir araya geldi. Sünni İslam’ın en önemli enstitüsü sayılan El Ezher’in Kahire’deki merkezinde hem iktidar hem de muhalefin katılımıyla gerçekleştirilen görüşmede, tarafların ‘şiddeti kınayan bir ortak metne imza attığı’ belirtildi. 6 Nisan Gençlik Hareketi lideri Ahmed Maher, Twitter hesabından imzacılar arasında ‘El Baradey ve Kerame Partisi lideri Hamdin Sabbahi dahil Mısır’daki tüm siyasi partilerin başkanlarının bulunduğunu’ yazdı.
Şeyh Tayyib’in de toplantıda şu ifadelerle ‘uzlaşma’ mesajı verdiği öğrenildi: “Mısır halkının tüm unsurlarının hiçbir dışlanmaya maruz kalmadan katılacağı bir ulusal diyalog süreci, sorunları ve görüş ayrılıklarını çözmek için tek yoldur. Siyasi faaliyetin, şiddet ya da sabotajlarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Ulusumuzun kaderi ve halkımızın refahı, hukukun üstünlüğüne saygı ilkesine bağlıdır.”
Genelkurmay Başkanı Sisi’nin ‘uyarısının’ ardından Şeyh Tayyib’den gelen bu uzlaşma çağrısının siyasi gruplar üzerindeki baskıyı arttıracağı yorumu yapıldı.