Mısır Ordusu'ndan 1 Temmuz muhtırası

Mısır Ordusu'ndan 1 Temmuz muhtırası
Mısır Ordusu'ndan 1 Temmuz muhtırası
Mısır Genelkurmay Başkanı Abdel Fatih el Sisi, ordunun siyasete müdahil olmayacağını ancak politikacıların 48 saat içinde anlaşamaması halinde kendi yol haritasını önereceğini açıkladı

Aynı zamanda Mısır Savunma Bakanlığı görevini yürüten Orgeneral El Sisi, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, "Ordu halkın taleplerinin karşılanması için çağrıda bulunuyor ve ülkenin içinde bulunduğu tarihi koşullarda sorumluluk almaları için tüm taraflara son şans olarak 48 saat veriyor" dedi.

Mısırlı komutan, "Bu süre zarfında halkın talepleri karşılanmazsa, silahlı kuvvetler bir yol haritası açıklayacak ve uygulanıp uygulanmadığını denetlemek için önlemlerini alacak" diye konuştu.

Siyasi güçlerin tümüne daha önce bir hafta mühlet verdiğini hatırlatan El Sisi, Mısır'da dün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifası için yapılan geniş katılımlı gösterileri ise halk iradesinin "daha önce görülmemiş" bir ifadesi olarak tanımladı.

El Sisi'nin "Allah Mısır'ı ve Mısır halkını korusun" diyerek son verdiği açıklamasının ardından vatan şarkıları çalındı.

COŞKULU KUTLAMA

AFP muhabiri, ordu açıklamasının ardından Tahrir Meydanı'ndaki göstericilerin kutlama yaptığını ve Mursi karşıtlarının Kahire caddelerinde araçlarıyla korna çaldığını bildirdi.

Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı olan Mursi’nin koltuğuna oturmasının birinci yıldönümü dün ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edilmişti. Yüz binlerin sokaklara döküldüğü gösterilere katılan protestocuların büyük bölümü ve muhalefet, Mursi'nin istifa etmemesi halinde ordunun devreye girmesi için çağrı yapmıştı.

CUMHURBAŞKANI MURSİ, BAŞBAKAN KANDİL VE SAVUNMA BAKANI SİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Başbakan Hişam Kandil ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Kahire'de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda ülkedeki son gelişmelerin ve karşıt gruplarının gösterilerinin ele alındığı kaydedildi. Öte yandan Vasat Partisi'nin Kahire'deki Genel Merkezi kalabalık bir grup tarafından molotof kokteylli saldırıya uğradı.

Mukattam bölgesinde bulunan merkez binasından dumanların yükseldiği, parti binasının yüzlerce muhalif tarafından kuşatıldığı ve saldırının devam ettiği bildirildi.

İktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) Buhayra ilindeki merkezine de "Baltacı" diye tabir edilen suç gruplarının molotof kokteylleri ve taşlarla saldırdığı ve binada yangın çıktığı öğrenildi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER LİDERLERİNDEN ŞATIR'IN KORUMALARI GÖZALTINA ALINDI

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır'ın Kahire'deki evine polis baskını gerçekleştirildiği, baskında Şatır'ın 15 korumasının gözaltına alındığı öğrenildi.

Şatır'ın oğlu Saad Şatır daha önce, polisin evlerine yoğun bir şekilde ateş açtığını ve şoförle bir görevliyi gözaltına aldığını bildirmişti.

Bu arada, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na ait olduğu iddia edilen üç bina daha saldırıya uğradı, görgü tanıkları Kahire'nin Mukattam bölgesinde İhvan'a ait 3 binanın ateşe verildiğini aktardı.

Mısır ordusu, karşıt gruplar arasında 48 saat içinde uzlaşma sağlanmaması ve halkın taleplerine yanıt verilmemesi halinde, krizin çözümü için ulusal güçlerle ortak hareket edilerek yol haritası açıklanacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtları ve yanlıları arasında dünden bu yana meydana gelen çatışmalarda ölü sayısının 25'e, yaralı sayısının 781'e yükseldiği bildirilmişti.(ajanslar)