Mısır: Sınırda tünel kazanlara müebbet hapis

Mısır: Sınırda tünel kazanlara müebbet hapis
Mısır: Sınırda tünel kazanlara müebbet hapis
Mısır'da, sınır bölgelerinde tünel kazan, kazıldığını bilen ve tünelden geçenlerin müebbet hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kanun çıkarıldı

RADİKAL -  Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Gazze sınırı altında tünel kazanların ömür boyu hapis cezası ile yargılanmalarını öngören bir kararname yayımladı. Söz konusu kanun maddesinde, "Ülkenin sınır bölgelerinde, tünel kazan, kazı için hazırlık yapan, yer altındaki tünel ve koridorlardan geçen ile tünelleri herhangi bir kesimle, yabancı bir ülkeyle ya da orada yaşayanlarla iletişime geçmek, ürün, malzeme ya da herhangi bir şey geçirmek için kullanan herkesin, müebbet hapis cezası ile cezalandıracağı" yer alıyor. 

Kanunda ayrıca "Sınır bölgelerinde tünel kazıldığı, kazılacağı ya da kazılanların kullanılması hakkında bilgisi olan ve ilgili makamlara haber vermeyenlerin müebbet hapis cezasına çarptırılacağı, hapis cezasının yanında kullanılan suç aletlerine, tünelin yapıldığı bina, yapı ya da arazilerin mülkiyetine el konulacağı" kaydediliyor.

Mısır'da son yapılan anayasal düzenlemelere göre, Cumhurbaşkanı kanun hükmünde yeni bir karar çıkarabiliyor ve söz konusu kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe giriyor. (AA)


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  haber

  ,

  Gazze

  ,

  Tünel

  ,

  suç

  ,

  hapis

  ,

  Resmi

  ,

  BİNA