Mısır, Suriye ile ilişkileri kesti

Mısır, Suriye ile ilişkileri kesti
Mısır, Suriye ile ilişkileri kesti

Suriye nin ana gündem olması beklenen G8 öncesinde, dünya liderlerine karşı protestolar yapıldı.

Dünya liderleri Suriye krizini bugün Kuzey İrlanda’da başlayan G8 zirvesinde ele almaya hazırlanırken, Mısır, Şam ile diplomatik bağlarını kesti. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi önceki gün Kahire’deki ‘Suriye Devrimine Destek’ konferansında, “Şam’la ilişkilerimizi tamamen kesmeye, Kahire’deki Suriye büyükelçiliğini kapatmaya ve Suriye’deki Mısır maslahatgüzarını çağırmaya karar verdik” dedi. Mursi, uluslararası topluma, uçuşa yasak bölge ilan etme çağrısı yaparken, Hizbullah’ın Suriye’den çıkması gerektiğini belirtti. “Hizbullah Suriye topraklarını terk etmeli. Hizbullah’ın Suriye’de işi de yok yeri de” diyen Mursi, İslam ve Arap ülkelerinin katılımıyla Suriye zirvesi düzenlenmesini de istedi.
Bu arada Ürdün Kralı Abdullah da, ‘tehditlere hazır oldukları’ çıkışı yaptı. “Dünya, yapması gerektiği gibi yardım etmez ve olay ülkemize bir tehdit halini alırsa, ülkeyi ve halkımızı korumak için gerekli önlemleri almaya muktediriz.” ABD ’nin geçen hafta tatbikat kapsamında konuşlandırdığı Patriotlar ve savaş uçaklarının daha sonra da Ürdün’de kalacağı açıklanmıştı. Ayrıca CIA’in Türkiye ve Ürdün’deki üslerle muhalefete silah aktaracağı öne sürüldü.

‘İran 4 bin asker yolluyor’
Öte yandan Independent’ın tecrübeli muhabiri Robert Fisk, İran’ın, Devlet Başkanı Beşşar Esad’a destek için ‘ilk etapta’ 4 bin Devrim Muhafızı’nı Suriye’ye göndereceğini iddia etti. Fisk ‘İran ordusuna ait’ kararın, cumhurbaşkanlığı seçiminden önce alındığını yazdı: ‘İranlı güvenlik kaynakları, Tahran’ın Şam’ı korumakta son derece kararlı olduğunu söyledi. Hatta Golan Tepeleri’nde İsrail’e karşı yeni bir cephe açılmasını önerecek kadar. Kaynaklar, Rusya ile sürekli irtibatta olduklarını, Hizbullah’ın Suriye’den çekilmesinin yakında tamamlanacağını ancak ülkedeki ‘istihbarat ekiplerinin’ korunacağını aktardı. Ayrıca, Taliban’ın da bir süre önce Tahran’a resmi bir müzakere heyeti yolladığına ve ABD’nin Afganistan’dan çekilirken İran’ın desteğine ihtiyaç duyacağına dikkat çektiler.”